Ekonomi

Emekli maaşlarına yüzde 15 ek zam geliyor! Seçim emeklinin cebini dolduracak, hükümet az önce duyurdu

Milyonlarca emekliye ek zam müjdesi. Seçim öncesi emekli maaşlarına yeni zam gelecek. Emekli bu yıl resmen para içinde yüzecek.

Emekli maaşlarına yüzde 15 ek zam geliyor! Seçim emeklinin cebini dolduracak, hükümet az önce duyurdu. SSK, BAĞKUR, memur emeklisi milyonlarca kişinin maaş zammı yüzde 30 olarak açıklanmıştı. Ancak bir çok emekli bu maaş zammını az buldu. Özellikle en düşük emekli maaşının 2000 TL birden artması ile emekliler adeta kazan kaldırdı. Nihayet hükümet emeklinin de sesini duydu. Emekliye Ocak’ta yapıla zamma ek maaş zammı geliyor. Emekli maaşları yüzde 15 daha artacak. İşte merakla beklenen maaş zammının detayları…

Emeklilere seçim öncesi ek zam müjdesi geldi. Üstelik zam yapılacak tarih de açıklandı. Milyonlarca emekli Mart ayında maaşlarına alacakları yüzde 15 zam ile bayram edecek. Peki emekliye ne zaman yüzde 15 ek zam gelecek? Emekli maaşları artacak mı? Seçim öncesi emekliye ara zam var mı?

SEÇİM ÖNCESİ EMEKLİ KÖŞEYİ DÖNECEK

Ak parti hükümeti seçim hazırlıklarına devam ederken milyonlarca emeklinin taleplerini de göz ardı etmiyor. Ocak ayının ilk günlerinde TÜİK tarafından açıklana enflasyon verileri doğrultusunda milyonlarca emeklinin zamlı maaşları belli olmuştu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan TÜİK verilerine rağmen 2023 emekli maaş zammını yüzde 30 olarak açıklamıştı. Yani emekli maaşlarına refah payı da eklendi. Ancak her geçen gün artan enflasyon nedeniyle emekliye bu rakamlar da yetmesi.

YÜZDE 15 DAHA ZAM GELİYOR

2023 emekli maaş zamları hesaplandı ancak seçim öncesi yeni müjdeler de var. Tüm emekliler bu haberle mutlu olacak. Çünkü maaşlara yüzde 15 ek zam daha geliyor. Böylece Ak Parti hükümeti seçimden önce emeklinin gönlünü de kazanmayı hedefliyor.

EK ZAM SONRASI EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Tüm partilerin seçim çalışmaları hız kesmeden devam ederken 2023 yılında seçim öncesi en çok kazanan emekliler olacak gibi görünüyor. Emekli maaşlarına Ocak ayında yapılan yüzde 30 artışa ek olarak Mart ya da Nisan aylarında da yüzde 15 zam yapılması gündemde. Bu sayede milyonlarca emeklinin de maaşı değişecek. Sadece SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi değil, EYT’liler de bu zam oranından faydalanacak. Çünkü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada EYT’lilerin ilk maaşlarını en geç Mart ayında alacağını duyurmuştu. Bu da demek oluyor ki EYT’liler ilk maaşlarını doğrudan zamlı olarak alacak.

EK ZAM NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Memur ve emekliye yüzde 15 ek zam için tarih de belli oldu. En geç 14 Mayıs ve 21 Mayıs tarihlerinde ek zammın açıklanması bekleniyor. Açıklamayı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu