Ekonomi

Emekli olmak isteyenlere Meclis’ten müjde! Az önce onaylandı, çalışmadan emeklilik artık hayal değil

Çalışmadan emekli olmak isteyenlere TBMM’den müjde. Az önce duyuru geldi sadece bunu yapmanız emeklilik için yeterli olacak.

Milyonlarca kişi emekli olabilmek için uzun yıllar boyunca çalışıyor. Ancak çalışma imkanı olmayan Örneğin ev hanımı gibi kişiler emekli olma hakkını elde edemeyeceğini sanıyordu. Neyse ki bu kişiler için de Müjdeli Haber meclisten geldi. Eğer çalışmıyorsanız isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek de emekli olma şansına sahipsiniz. İsteğe bağlı sigorta ödeyerek emeklilik şartları belli oldu. İşte erken emeklilik için son dakika gelişmeleri.

Sigorta girişi bulunan ancak herhangi bir sebeple çalışamayan kişiler emekli olamıyor. Fakat bu kişiler için de az önce güzel haber geldi. Zaruri sebeplerden dolayı çalışamayan kişiler çalışmadan emeklilik hakkı elde edebilecek. İş yaşamına geri dönemeyecek durumda olanlar dışarıdan sigorta primi ödeyerek emekli olabiliyor. İsteğe bağlı sigorta ödemesi ile ilgili SGK Genel Müdürlüğü yazılı bir açıklama yayınladı. Çalışmadan emeklilik için formül belli oldu.

ÇALIŞMADAN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Sigortalı ya da bağ-kurlu olarak çalışan milyonlarca kişinin en büyük hayali emekli olmak ve yaşlılık yıllarını daha rahat geçirmek. Ancak sigorta girişi olmasına rağmen çeşitli sebeplerden dolayı çalışamayanlarda bulunuyor. Eğer siz de bu kapsamda yer alıyorsanız çalışmadan emeklilik hakkınızın olduğunu öğrenmelisiniz. Çalışmadan emekli olma şartları belli oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından konu ile ilgili detaylı bir bilgilendirme paylaşıldı.

İSTEĞE BAĞLI PRİM ÖDEYEBİLİRSİNİZ

Herhangi bir sebeple Çalışma Hayatında yer alamıyorsanız isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. Böylece yaşlılık döneminizi garanti altına alınmış olursunuz. İsteğe bağlı sigorta primi ödemeleri asgari ücrete göre hesaplanıyor ve asgari ücrette yaşanan artışlarla birlikte artıyor. Minimum 1261 gün sigorta primi ödemesi bulunan kişiler daha sonra işe devam etmemeleri halinde kalan prim borçlarını kapatabiliyor. Böylece diğer şartların da oluşması ile birlikte emekli maaşı almaya başlayabiliyor.

BAŞVURUNUZU SGK’DAN YAPABİLİRSİNİZ

İsteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emekli olmak isteyenler başvuru işlemlerini SGK müdürlüklerine yazılı dilekçe vererek yapabilirler. Başvurusu onaylananlar ve dışarıdan sigorta primi ödeme Hakkı Doğanlar her ay SGK’nın mobil hizmetleri aracılığıyla ya da PTT şubeleri üzerinden sigorta primlerini ödeme şansına sahip olacak. İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler de normal şartlarda emekli olanlarla aynı haklara sahip olacak. Sadece sigorta primi ödemek emekli olmak için yeterli değil. Dışarıdan sigorta primi ödeyenlerin emeklilik için aranan diğer şartlarına yerine getirmeleri gerekiyor.

2023 yılında isteğe bağlı sigorta primleri asgari ücrete göre belirlendi. En düşük isteğe bağlı sigorta primi Bu yıl için 3218 lira olurken en yüksek prim ise 24.144 lira oldu.

Başa dön tuşu