Ekonomi

Emekli ve memur zammı teklifine Meclis onay verdi!

Emekli ve memur maaşlarına zam hakkındaki teklif, TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edildi ve yasalaştı. Bu düzenlemeye göre emekli ve memur maaşlarındaki artış oranı belirlendi. Yüzde 30 artış ile en az emekli maaşı 5.500 TL olacak. Bu yıl ilk 6 ay boyunca da asgari ücret desteği sağlanmaya devam edecek.

Emekli ve memur maaşına gelecek zam oranı yüzde 30 olarak belirlendi. En az maaş alacak emeklinin 5.500 TL eline geçecek. Teklif TBMM’den geçti ve yasalaştı.

Ocak 2023’den itibaren geçerli

Kabul edilen kanun teklifine göre malullük, yaşlılık, ölüm aylığı alan hak sahipleri ve emekliler dosya bazında 3.500 TL, 5.500 TL’ye arttırılacak.

Bir ya da daha fazla işverenin çalıştırdığı, köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmadan bağımsız, kendi adına çalışanlardan serbest meslek ve ticari kazanç sebebiyle basit usulde ya da gerçek gelir vergisi mükellefi kişiler; sanatkar ve esnaf siciline sahip olup gelir vergisinden muaf tutulanlar; kazancı paylara bölünen komandit şirketlerin komandite ortakları; anonim şirket yönetim kurulu üyesi ortakları; tarımsal faaliyette bulunanlar; diğer şirket ve donatma iştiraklerinin bütün ortaklarına ödenen aylıklar ve gelir bu senenin Ocak ayından itibaren geçerli olacak şekilde yüzde 30 artacak.

Asgari ücrete 6 ay destek

Bu yasayla birlikte Ocak’tan Haziran ayına kadar asgari ücrete verilen destek devam edecek.

2023 Ocak – Haziran aylarında günlük 13,33 TL ile çarpımı sonucundaki tutar, işverenlerin SGK’ya ödeyeceği sigorta primlerinden hesap edilecek ve İşsizlik Sigortası Fonu içinden tutar karşılanacak.

Toplu iş sözleşmelerine tabi olan özel sektör işverenlerine ait iş yerleri için prime esas günlük kazanç miktarı için 500 TL esas alınarak hesaplanacak.

SGK’ya covid-19 salgını sebebi ile kısa çalışma ödemelerinde hatalı işlemlerden dolayı eksik bildirimde bulunan sigortalıların durumu fiili hale geçirilecek.

Enflasyon farkı, ilave oran dikkate alınmıyor

30 Haziran’a kadar enflasyon farkı dahil yüzde 16,48 artış oranı, yüzde 13,52 daha eklenerek yüzde 30 oranında belirlendi. Yüzde 13,52 kısım yine aynı döneme ilişkin enflasyon farkı hesaplamasına dahil edilmeyecek.

Başa dön tuşu