Ekonomi

Emekli zammı belli oldu! 6 aylık enflasyon ve refah payı ile en düşük emekli maaşı 5500 TL olacak

Yeni yıl için geri sayım devam ediyor. Emeklilere zam oranlarının ne olacağını yakından takip ediyor. 2023 emekli maaş zammı için yeni veriler ortaya çıktı. Emekliye yılbaşında enflasyona ek refah Payı geliyor.

Emekli zammı belli oldu! 6 aylık enflasyon ve refah payı ile en düşük emekli maaşı 5500 TL olacak. Ocak ayı Zamlı emekli maaşları için geri sayım sürüyor. SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklisi milyonlarca vatandaş şimdi son iki verinin açıklanmasını bekliyor. Özellikle en düşük emekli maaşı Ve enflasyon oranları ile emekli zammı merak ediliyor. Milyonlarca emeklinin maaşı Yılda iki kez artıyor. En düşük emekli maaşındaki artış ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirleniyor. Ocak-temmuz temmuz-aralık döneminde yapılacak artış için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak Son 2 aylık enflasyon verisi bekleniyor. Peki, 2023 SSK BAĞ-KUR emekli maaş tablosu ne kadar olacak?

Milyonlarca emekli vatandaş Ocak ayında alacakları maaş zammını şimdiden merak etmeye başladı. Artan enflasyon rakamları ve hayat pahalılığı nedeniyle geçinmekte güçlük çeken emekliler Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak enflasyon verilerine kitlenmiş durumda. 6 aylık enflasyon rakamları Ocak ayında emeklinin alacağı zam oranını belirleyecek. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi doğrudan enflasyon oranında zam alırken memur emeklisi ise Toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alacak. Peki, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? 2023 emekli zammı kaç TL olacak? SSK BAĞ-KUR 2023 emekli maaş tablosu haberimizde…

MEMUR EMEKLİSİNE ENFLASYON FARKI

Milyonlarca memur ve memur emeklisi Toplu sözleşme zam Buna ek olarak enflasyon farkı alıyor. Yılda iki kez artan memur ve memur emeklisi maaşları da Ocak ayında değişecek. Yani şu ana kadar ortaya çıkan verilere göre memur ve memur emeklisinin enflasyon farkı kesin. Rakamları ise Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak Son 2 aylık enflasyon verisi doğrultusunda belli olacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİ NE KADAR ZAM ALACAK?

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi ise doğrudan enflasyon oranlarına göre maaş zammı alıyor. Şu anda Kasım ve Aralık ayının enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından açıklanması bekleniyor. Ancak Merkez Bankası piyasa katılımcı anketine göre yıl sonu enflasyon beklentisi ortaya çıktı. Merkez Bankası tarafından paylaşılan kasım ayı piyasa katılınca anketi sonuçlarına göre yılsonunda beklenen enflasyon yüzde 68,08 oldu.

Yıl sonu enflasyon beklentileri ne bakılacak olursa SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için %30 oranından söz etmek mümkün olacak nokta yani Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre enflasyon sonuçları çıkarsa zam oranı da bir hayli yüksek olacak.

2023 EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Peki, 2023 en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlenen en düşük emekli maaşı Temmuz ayında 3500 TL’ye yükselmişti. Daha önce cumhurbaşkanının yaptığı açıklamalara bakacak olursak en düşük emekli maaşının ocak ayından itibaren 5500 TL civarında olacağı tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu