Ekonomi

Emekli zammı hüsranı! Kallavi zam beklerken hayal kırıklığı oldu! 2023 Ocak ayı en düşük emekli maaşı belli oldu

Emekli zammı 2023 Ocakta ne kadar olacak? 12 milyondan fazla emekli Bu sorunun yanıtını Beklerken büyük hayal kırıklığı yaratacak bilgiler geldi. Emekli maaş zammı resmen yılan hikayesine döndü.

Emekli zammı hüsranı! Kallavi zam beklerken hayal kırıklığı oldu! 2023 Ocak ayı en düşük emekli maaşı belli oldu. Yeni yıl için geri sayım devam ederken bir yandan da yılbaşında maaşlara yapılacak olan zamlar merakla bekleniyor. Özellikle 12 milyonu Aşkın emekli vatandaş daha rahat bir hayat yaşayabilmek adına kallavi zam bekliyor. Ancak gelen haberler emekliye biraz hüsrana uğratacak gibi görünüyor. Yeni yılda SSK ve BAĞ-KUR emeklisi maaş zammı için Masadaki rakam belli oldu. En düşük emekli maaşı ne yazık ki hayal kırıklığı yaratacak.

Türkiye Ocak ayı ile birlikte açıklanacak olan emekli maaş zammı haberlerine kilitlenmiş durumda. Enflasyon rakamlarının belli olması ile birlikte maaş zamları da ortaya çıkacak. Ancak merak edilen diğer bir rakam ise en düşük emekli maaşı oldu. En düşük emekli maaşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile belirlenecek. 6 aylık enflasyon rakamlarının belli olması ile birlikte emekli maaş zammı tablosu da netleşecek. Ancak şimdiden bazı tahminler var. Bu tahminler emeklilerde biraz hayal kırıklığı yaşatacak gibi görünüyor. Peki 2023 Ocak emekli maaş zammı ne kadar olacak? SSK ve BAĞ-KUR emeklisi ne kadar zam alacak? En düşük emekli maaşı ve merak edilen tüm detaylar haberimizde…

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi maaş zammı 6 aylık enflasyon rakamları doğrultusunda belli olacak. Temmuz ayından itibaren belli olan 5 aylık enflasyon verisi şu anda yüzde 14,04 olarak açıklandı. Yani emekliler için şimdilik yüzde 14 zam oranı kesin. Ancak uzmanlar aralık ayı enflasyon rakamları için tahminlerini de açıklamaya devam ediyor.

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için yapılacak olan zam oranının yıl sonunda yüzde 15’in üstünde olmayacağı iddia ediliyor. Bu da Enflasyonun çok altında bir rakam demek oluyor. Yani emekliler Yeni yılda hayal kırıklığı yaşayacak. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zam oranını artırma imkanı bulunuyor. Yılbaşında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nasıl bir karar vereceği ise merakla bekleniyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İLE İLGİLİ BOMBA TAHMİN

Yeni yıl öncesi merakla beklenen diğer bir konu ise en düşük emekli maaşı ne kadar olacak sorusunun yanıtı oldu. Milyonlarca emekli olmaya hazırlanan vatandaş Bu sorunun yanıtını heyecanla bekliyor. Temmuz ayında yapılan son düzenleme ile birlikte en düşük emekli maaşı 3500 TL olarak belirlendi. Ancak bu rakam şu anda emeklinin hayatını devam ettirmesi için çok düşük bir rakam. O sebeple en düşük emekli maaşında da ciddi bir artış yapılması bekleniyor. 6 aylık enflasyon oranında zam yapılması halinde en düşük emekli maaşı 4.300 TL seviyelerine yükselecek. Fakat emekliler en az 5500 TL istiyor. Bu konuda da son sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek.

Başa dön tuşu