Ekonomi

Emekliler koşun! Mecliste onaylandı, 17 bin TL ikramiye verilecek!

Milyonlarca emekliye Ramazan ve Kurban Bayramlarında ödenen ikramiyeler hakkında yeni gelişme! Meclisten son dakika geçti, emekliye bayram ikramiyesi hakkında sevindiren müjde.

Emekliler koşun! Mecliste onaylandı, 17 bin TL ikramiye verilecek! Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammı geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Bunun ardından tüm gözler emekliye verilecek olan ikramiyelere çevrildi. İşte emeklilere bayram ettirecek o haber!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde asgari ücrete yapılan zammın yüzde 55 olduğunu ve 5 bin 500 TL olan miktarın 8 bin 506 TL’ye yükseldiğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından tüm gözler memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zammın yanında emekli ikramiyeleri hakkında çıkacak olan karara çevrilmişti. Her iki sorunun cevabı da artık yanıtlandı. Memur ve emeklilere yüzde 25 oranında zam yapılırken emekli ikramiyeleri hakkında merak edilen onu da artık çözüme kavuşmuş oldu. Haberi duyan emeklilerin gözleri fal taşı gibi açıldı! Duyan oturduğu yerden kalkıp göbek atmaya başladı! İşte emeklileri sevindiren bayram ikramiyeleri hakkında yaşanan gelişme…

ÇİFTE BAYRAM SEVİNCİ

Emekli vatandaşların bayram ikramiyelerini konu alarak Meclis’e yeni teklif sunan CHP grubu, her bayramda emekliye asgari ücret kadar ikramiye verilmesini istedi. Eğer yasa mecliste kabul görürse emekliler Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 8 bin 506 TL olmak üzere toplamda 17 bin TL ikramiye almış olacak.

17 BİN TL ALACAKLAR

CHP grubu en düşük emekli aylıkları ve emeklilerin yılda 2 kez aldıkları bayram ikramiyelerinin asgari ücret ile eş derecede olması için teklif sundu. CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından Meclis Başkanlığına sunulan Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi de göz önünde bulundurularak, bayram ikramiyeleri ve en düşük emekli aylığı için net asgari ücret rakamı olan 8 bin 506 TL’ye çıkarılması için Meclis’e teklif sundu.

CHP’nin sunduğu teklifte emekli maaş ve ikramiyelerin yanı sıra işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin, kamu emeklilerinde olduğu gibi toplu iş sözleşmelerinden yararlanabilmesi de yer aldı.

Başa dön tuşu