Ekonomi

Emeklilik hayali kuranları şoke eden haber! Dikkat emekliliğiniz uzayabilir: Hemen kontrol edin!

Emeklilikle ilgili açıklamalar yakından takip ediliyor ve sonunda duyuruldu. Eğer e-Devlet’te bu harfler yer alıyorsa, emeklilik süreleri uzamaya başlıyor. Birçok kişi bu durumda olabilir, özellikle de EYT başvurusu yapan çalışanlarla ilgili açıklamalar yapıldı. Tazminat, yıllık izin ve rapor parası da ödenmiyor. Ancak bu durumun önüne nasıl geçebileceğimizi merak ediyor olabilirsiniz. İşte detaylar!

Emekli olacakların bazı harflere dikkat etmeleri son derece önemlidir. Hayatı boyunca çalışan insanların en büyük hayali zamanı geldiğinde emekli olmak ve rahat bir hayata devam etmektir. Ancak sahte iş yerleri üzerinden sigortalı göstermek sözüyle paralar toplayan ve vatandaşları kandırmış olan dolandırıcılar da var. Bu dolandırıcılara dikkat edilmezse emekli maaşınız kesilebilir. Dolayısıyla, bu durumdan korunmak için neler yapmalısınız?

PEK ÇOK HAKKINIZ YANABİLİR!

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) tabi olarak çalışan pek çok kişi, ne zaman emekli olacağını araştırıyor. Bazıları ise erken emekliliğin yollarını araştırarak olması gerekenden daha geç emekli olabiliyorlar. Ancak kayıt dışı olarak çalışılan süreler emeklilik tarihinin gecikmesine neden oluyor. Bu durum nedeniyle vatandaşlar, sahte sigortalılık ile ilgili SGK tarafından sıklıkla uyarılıyor.

Kayıt dışı olarak çalışanlar, sadece geç emeklilik değil pek çok hak kaybına da uğruyorlar. Örneğin, ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanamayan sigortasız çalışanlar, işten çıkartılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatı alamıyor ve işsizlik maaşı başvurusunda bulunamıyorlar. SGK’lı olan bütün çalışanların hakkı olan yıllık izin ve rapor hakkı da kayıt dışında çalışmakta olanlar için mevcut değildir.

EMEKLİLİĞİNİZ UZAMASIN!

Sigortasız çalışanların en büyük dezavantajlarından biri, emeklilik sürecini etkilemesidir. Kayıt dışı olarak çalışılan süreler, emeklilik süresini uzatmaktadır. Bu nedenle, sigortasız çalışmak, emeklilik yaşını geciktirmekte ve çalışanların emeklilik hayallerini suya düşürmektedir. Bu durumun önüne geçmek için çalışanların sigortalı olarak çalışması ve yasal haklarından tam olarak yararlanması gerekmektedir.

Emeklilik sürenizin uzamaması ve pek çok hakkınızın yanmaması için hemen e-devletten sigortalılık durumunuzu kontrol edin. Sigorta durumunuzu ve emeklilik haklarınızı SGK’dan da kontrol ettirebilir ve güvencenizi kontrol altına alabilirsiniz.

Başa dön tuşu