Ekonomi

Emekliye 5000 TL ödeme yapılacak! SSK ve Bağ-Kur emeklisi yaşadı, 1 Ocak itibariyle hesaplara geçecek

Asgari ücret artışı sonrası gözler emekli zammında. SSK ve Bağ-Kur emeklisi için sevindiren haber az önce geldi. En az 5000 TL ödeme yapılacak. 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak.

Emekliye 5000 TL ödeme yapılacak! SSK ve Bağ-Kur emeklisi yaşadı, 1 Ocak itibariyle hesaplara geçecek. Milyonlarca kişi 2023 Ocak zammı haberlerini takip ediyor. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren milyonlarca kişinin maaşına zam gelecek. Asgari ücret artışı geçtiğimiz günlerde açıklandı. Şimdi ise gözler SSK, Bağkur, memur emeklisi ve memur maaş zammında. En düşük emekli maaşı ne kadar olacak sorusunun yanıtı da merakla bekleniyor. Emekli maaş zammı ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Milyonlar için yeni zam oranı netleşti. İşte 1 Ocak 2023 günü açıklanacak en düşük emekli maaşı…

Milyonların maaşı yeni yıldan itibaren değişecek. Ocak ayında SSK, Bağ-Kur, Memur ve memur emeklisi maaşlarına zam gelecek. TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamları doğrultusunda zam oranları belli olacak. Türkiye İstatistik Kurumu Aralık ayı enflasyon verilerini 3 Ocak 2023 tarihinden itibaren duyuracak. Ancak bunun öncesinde en düşük emekli maaşı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak. Peki 2023 en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte en düşük emekli maaşı…

EN AZ 5000 TL EMEKLİ MAAŞI

Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan en düşük emekli maaşı 3500 TL olmuştu. Ancak o günden bu yana hem hayat pahalılığı hem de enflasyon rakamları artmaya devam ederken emeklinin aldığı zam tuzla buz oldu. Şimdi gözler Ocak ayında yapılacak olan zam oranlarına çevrildi. SSK ve Bağkur emeklisinin maaşına Ocak ayında enflasyon oranında artış yapılacak. Memur emeklisi ise yüzde 8 toplu sözleşme zammına ek enflasyon farkı alacak.

Ancak en düşük emekli maaşını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak. Temmuz ayında 3500 TL olarak belirlenen en düşük emekli maaşı için uzmanların tahminleri de belli oldu. Açıklanan tahminlere göre yılbaşında yılın ilk 6 aylık döneminde verilecek en düşük emekli maaşı 5000 TL olacak. Açıklamayı kısa süre içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı tahmin ediliyor.

İNTİBAK ZAMMI TALEBİ DE VAR

Emekli için yeni yılda başka kazanımlar da olabilir. Türkiye Emekliler Derneği, emeklinin refah payının arttırılması için intibak zammı talebinde de bulunuyor. Yani emekli maaşlarına ek zam talebi var. Şu an içi bu talepler değerlendirme aşamasında. Ancak kabul edilmesi halinde emekli maaşlarına ek 1400 TL zam gündeme gelecek.

Emeklinin diğer bir beklentisi ise yılbaşında ikramiye ödemesi. Dini bayramlar öncesinde verilen 1100 TL ikramiyeye zam bekleyen emekliler aynı zamanda yılbaşı ikramiyesi de almak istiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada bugün yeni müjdeleri olduğunu duyurmuştu. Bugün ikramiye zammı ve en düşük emekli maaşının açıklanacağı tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu