Ekonomi

Emekliye ek zam bombası! Az önce açıklandı Ocak zammına ek 1300 TL daha artış geliyor

SSK BAĞ-KUR ve memur emeklisinin yüzü gülecek. Az önce ek zam müjdesi verildi. Emekliler, Ocak zammına ek 1300 TL daha maaş zammı alacak. Tarih belli oldu…

Emekliye ek zam bombası! Az önce açıklandı Ocak zammına ek 1300 TL daha artış geliyor. Milyonlarca SSK BAĞ-KUR ve memur emeklisi için yeni bir zam haberi daha geldi. 2023 yılında emekli vatandaşlar resmen bayram edecek. Önce Ocak ayında yapılan %30 zam ardından banka promosyonlarında yapılan artış ve son olarak ikramiye zammı haberleri ile mutlu olan emeklilere bir ek zam müjdesi daha geldi. Emekliler intibak yasası sayesinde 1300 TL daha maaş zammı alacak. Üstelik yeni zam için tarih açıklandı.

Devlet, emeklilerin hayatlarını daha kolay sürdürebilmeleri için peş peşe yeni müjdeleri vermeye devam ediyor. Özellikle son dönemlerde emekliye yapılan maaş zammı sonrası yeni artışlar gündemdeydi. İlk olarak emekli promosyon ödemelerinde bankalar bir artışa gitti. Hemen ardından da emeklilere Müjdeli Haber Bayram ikramiyelerinden geldi. Ancak bununla da kalmadı emeklilerin yüzünü güldürecek bir haber daha var. Emekli maaşlarına intibak zammı geliyor. 1300 TL intibak zammı için tarih verildi.

TÜRKİYE EMEKLİLER DERNEĞİ DEVREYE GİRDİ

Bildiğiniz üzere 2000 yılı öncesi ve sonrası emekli olanların maaşlarında bir adaletsizlik söz konusuydu. Bu adaletsizliğin giderilmesi için uzun zamandan beri Türkiye Emekliler Derneği’nin talepleri vardı. Nihayet bu taleplere yanıt geldi. Türkiye emekliler derneğinin yazdığı mektup Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaştı.

Gelen son bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2000 yılı sonrası emekli olanların gelir durumunda yaşanan adaletsizliğin kaldırılması için kurmaylarına talimat verdi. Yapılan çalışmaların kısa süre içerisinde meclis gündemine geleceği öğrenildi. Düzenleme SSK BAĞ-KUR ve memur emeklisi olan herkesi kapsayacak. Düzenleme sonrasında maaşlarda 1.300 artış olacağı tahmin ediliyor.

BAYRAM İKRAMİYESİ DE ARTACAK

2000 sonrası emekli olan Milyonlarca kişi şimdi devletten gelecek güzel bir haberi Beklerken bir yandan da bayram ikramiyesi zammının açıklanması bekleniyor. Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde emeklilere ödenen bayram ikramiyesi devlet tarafından karşılıksız ve geri ödemesiz olarak veriliyor. Mevcut durumda 1100 TL olan bayram ikramiyesinin genel seçimler öncesinde artacağı konuşuluyor. Gelen iddialara göre ise bayram ikramiyesi 3000 liraya kadar yükselebilir. Yani Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde iki defa ödenen ikramiyenin 2023 yılı için toplam 6 bin liraya çıkacak konuşuluyor.

Şu anda TBMM gündeminde olan EYT yasasının tamamlanması halinde sıra bayram ikramiyesi ve sonrasında ise intibak zammına gelecek nokta milyonlarca emeklinin gözü kulağı şimdi intibak zammı açıklamasında. Konu ile ilgili konuşan Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün şu ifadeleri kullanmıştı; “EYT, emekli aylıklarına zam oranının yüzde 30’a yükseltilmesi, en düşük aylığın 5 bin 500 liraya çıkartılması adımları, intibak düzenlemesi ve bayram ikramiyesindeki artışla taçlandırılmalı,” dedi ve “Milyonlarca emekli, intibak düzenlemesinin EYT düzenlemesiyle birlikte TBMM’ye sunulmasını dört gözle bekliyor. Bu adımın atılması, 2000 yılından sonra emekli olanlara rahat bir nefes aldıracaktır” demişti.

Ocak ayında aldıkları %30 maaş zammına ek olarak Banka promosyonlarında da artış alan emekliler intibak zammından 1300 TL ve Bayram ikramiyelerinden de ciddi bir artış almaları halinde 2023 yılında önemli bir kazanıma imza atacak gibi görünüyor.

Başa dön tuşu