Ekonomi

Emekliye müjde! Ara Geçiş zam oranı ile memur ve emekli maaşı değişiyor

Uzun bir bekleyiş sonrasında ara zam haberi yayımlandı. Ara zam ile memur ve emeklilerin beklentisi karşılanmış olacak. Peki ara zam hangi tarihte yapılacak? Haberimizin devamını okuyunuz.
Emekli ve memurların sabırsızlıkla beklediği maaş zammı haberi nihayet geldi. Ocak ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından diğer ara geçiş artışlarının detayları açıklandı. Bu detayların ayrıntıları ve emekli ile memurlara uygulanacak maaş zammı yeni tarifesi şu şekilde olacak.

Uzun Zamandır Beklenen Haber Sonunda Geldi

Emekli ve memurların sabırsızlıkla beklediği maaş zammı haberi nihayet geldi. Ayrıca buna ilave olarak, Ocak ayı enflasyonu dikkate alındığında, ara geçiş zammının artışının ne kadar yüksek olacağı netleşti. Temmuz ayı enflasyon oranlarına göre maaşların artışları da yapılacak.

Enflasyon Oranlarının Memur Ve Emekli Maaşlarına Etkisi Nedir?

Açıklanan enflasyon verilerinin yanı sıra refahı paylarının düzeltilmesi ile ara geçiş zammı artış oranı belirleniyor. Asgari ücrete öngörülen zam ve net rakam ile birlikte emeklilikte yaşa takılan diye adlandırılan ve milyonları ilgilendiren yasa tasarısı 2022 yılının son döneminde halkımıza duyurulmuştu. Şimdi ise memur ve emekli vatandaşlarımızın odak noktası temmuz ayı ve bu ay içinde yapılması beklenen ara geçiş zam oranlarının miktarı. Tahmin edilen yüzde altı düzeylerinde bir zam beklentisi olacağıdır. Bu altı puanlık artış olursa en düşük emeklimizin alacağı maaş 8375 TL seviyelerine çıkacaktır. Yine altı puanlık artış yaşanması durumunda en düşük memurumuzun alacağı maaş ise 12546 TL olacaktır.

Enflasyon Oranının %6’yı Aşması Halinde Maaşlara Etkisi Nasıl Olacak?

Beklenen ara geçiş zam oranının üzerinde bir enflasyon gerçekleşmiş olması durumunda
emekli ve memur aylıklarına enflasyon farkı kadar meblağ, fark ödemesi gerçekleşecek. Eğer yapılımış olan toplu iş sözleşmesinde olduğu gibi %8 llik bir oran üzerinde enflasyon çıkarsa emeklilerimize ve memurlarımıza fark ödemeleri yapılmak durumunda kalınacak.

En Düşük Maaş Ödemeleri Ne Kadar Olacak?

2023 yılının temmuz ayında yapılması planlanan %6 zam ile birlikte en düşük memur maaşının 12546 TL ye ulaştığını görüyoruz, yine memur emeklilerimizin de en az alacağı maaş 7901 TL den 8375 TL ye çıkacak. Bu maaş artışlarının yanı sıra yapılan asgari geçim indirimi yardımlarının da yükseleceği biliniyor. Bu yardım rakamlarını inceleyecek olursak. Memurların eşlerinin çalışmaması durumunda alacakları ek yardım 1045 TL olacaktır. İlave olarak 1-6 yaş grubundan çocuğu olanlara 230 TL, 6 yaşından büyük çocuğu olanlara ise 115 TL ek yardım parası ödenecek.

Enflasyon Beklentisi Nedir?

Türkiye’de 2023 yılı ilk ayı olan Ocak içinde enflasyon oranını Türkiye İstatistik kurumu açıkladı. Türkiye istatistik kurumunun ilan ettiği verilere göre , bir önceki yılın aynı ayına kıyasla düşüş olduğu belirlendi. 2022 yılı ocak ayında daha yüksek bir enflasyon oranı yaşanmıştı. Bu yılın ocak ayı enflasyon rakamı 6,65 olarak gerçekleşti. İlerleyen süreçte, temmuz ayına kadar %8 artması durumunda emekliler ve memurlar geçiş zammı almaya hak kazanacaklar.

Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sorunlar ve karşılaşılan finansal zorlukların üstesinden gelmeye çalışan memur ve emekli kesimi için yapılacak olan ek geçiş zamları yaşam sıkıntısı çeken kişiler için biraz nefes alma fırsatını yakalamış olacaklar. Gönül ister ki enflasyonun makul seviyelerde kalması ve alım gücümüzün daha refaha ulaşmasını, ancak günümüz şartlarında yaşam standartlarımıza ayak uydurmamız ve geçinmek için harcamalarımıza dikkat etmemiz gerekiyor.

Başa dön tuşu