Ekonomi

Emekliye müjdeli haber! Emsal karar çıktı, banka emekli maaşına haciz koyamaz!

Ankara’da yargıtaya taşınan bir davada mahkemeden Emsal karar çıktı. Mahkeme heyeti, “banka emekli maaşına haciz koyamaz” dedi. Emeklilerin bu haberden sonra yüzü gülecek.

Ankara’da emekli bir kişi bankadan kredi çekti. Ancak bankanın kendisine bildirmeden Emekli maaşından kesinti yapmaya başlaması üzerine konuyu mahkemeye taşıdı. Mağdur avukatı mahkemeye verdiği Dilekçede, söz konusu kesintiye sadece icra dairelerinin yapabileceğini belirtirken “Mahkeme bir icra takibi olmadan yapılan 4’de 1’lik kesintinin geçersiz olacağına, icra takibinden de sonra kişinin emekli maaşının gelip muvafakat verdikten sonra kesilebileceğini ifade etti.” dedi. Yani mağdur avukatı bankaların haciz işlemi uygulamayacağını belirterek mahkemeyi kapat kazandıklarını bildirdi. Bu kararı Aynı zamanda aynı durumda olan emekliler için Emsal karar oldu.

Ankara’da emekli bir vatandaş, emeklilik maaşını aldıktan sonra 2017 yılında bir bankadan ihtiyaç kredisi kullandı. Ancak banka emekli vatandaşa bildirim yapmadan maaş günü hesabına yatan paranın dörtte birlik bölümünü kesti. Bunun üzerine mağdur vatandaş konuyu yargıya taşıdı. Bankaya defalarca başvuru yapmasına rağmen dikkate alınmayan vatandaşın açtığı davada mahkeme son sözü söyledi.

MAHKEMEDEN EMSAL KARAR ÇIKTI

Avukatı aracılığı ile mahkemeye başvur mağdur vatandaş 2022 yılının Mart ayında Ankara 1. tüketici mahkemesine dava açtı. Mahkeme heyeti mağdur vatandaşın haklı olduğuna karar verdi. Bankanın herhangi bir şekilde muvafakat vermediği için kesintinin geçersiz olduğuna karar veren mahkeme heyeti, Mağduru haklı bularak dosyayı kapattı.

EMSAL KARAR OLDU

Mağdur emekli vatandaşın Avukat Fırat Bilici konuyla ilgili yaptığı açıklamada emekli maaşının hepsine el konulamayacağına söyledin okla bankanın bu işlemde ilk başta emekli maaşının tamamını kestiğini ardından yüzde 25’ini alıp gerisini iade ettiğini belirten mağdur avukatı, “Banka aslında kanunlarda yer alan 4’de 1 oranında kesinti yapıyor. Bu kesintiyi icra dairesi yapabilir. Devlet eliyle devlet gücüyle yapılabilecek bir şey bu. Bankanın bu şekilde bir kesinti yapması yasal değil. Zaten açtığımız davayı da bu şekilde kazandık. Verilen kararda da mahkeme bir icra takibi olmadan yapılan 4’de 1’lik kesintinin geçersiz olacağına, icra takibinden de sonra kişinin emekli maaşının gelip muvafakat verdikten sonra kesilebileceğini ifade etti. Bu şekilde kazandık” dedi.

Bu karar aynı zamanda diğer emekliler için de Emsal karar oldu.

Başa dön tuşu