Ekonomi

En düşük emekli maaşı açıklandı! Asgari ücret formülü geliyor, emekli resmen ihya olacak

Emekli maaş zammı için heyecan dorukta. En düşük emekli maaşı ne kadar olacak, SSK, BAĞ-KUR emekli maaş zammı kaç TL olacak? Emekliye asgari ücret formülü geldi. Müjdeli haber az önce duyuruldu.

En düşük emekli maaşı açıklandı! Asgari ücret formülü geliyor, emekli resmen ihya olacak. Emekli maaşlarına yapılacak olan zamlar milyonlarca emekli vatandaş tarafından büyük bir merak ve heyecanla bekleniyor. 14 milyon emekli Ocak ayında Zamlı maaş almaya başlayacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi doğrudan enflasyon oranında zam alırken memur emeklisi ise Toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alacak. Emekliler nefesini tutmuş gelecek haberleri Beklerken en düşük emekli maaşı ne kadar olacak sorusunun yanıtı da merakla araştırılmaya başlandı. Ocak ayında en düşük emekli maaşı da değişecek.

En düşük emekli maaşı son olarak Temmuz ayında güncellenmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile 3500 TL olmuştu. Enflasyon rakamları, en düşük emekli maaşını da yakından ilgilendiriyor. Ancak bunun dışında emekliye verilecek askeri maaş için asgari ücret formülü de gündeme geldi. Hayat bağlılığı ve yükselmeye devam eden enflasyon rakamları nedeniyle hükümet emekliler için yeni formül üzerinde çalışmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaptığı açıklamada tüm kesimleri Enflasyonun tahribatından koruyacaklarını söylemişti. Peki, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? 2023 emekli maaş zammı kaç TL olacak?

HEM ZAMAN HEM DE İLAVE ARTIŞ OLACAK

Emekli Ocak zammı Milyonlarca kişi tarafından merakla bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının birlikte bu konuda çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Bakanlıklar tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Ocak ayında emeklilerin maaşına enflasyon artışı yapılacak Ancak bunun yanında ilave artışlarda gündemde. Kulislerde dolaşan bilgiye göre emeklinin refah seviyesinin artırılması için ek ödemeler yapılacak. Henüz çalışmalar taslak aşamasında. Aralık ayında bu çalışmaların da tamamlanacağı tahmin ediliyor.

ENFLASYON RAKAMLARI BELİRLEYİCİ OLACAK

Milyonlarca emekli için Ocak ayında yapılacak olan zam 6 aylık enflasyon rakamları doğrultusunda olacak. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini %65’in üstünde olmuştu. Eğer enflasyon bu şekilde gerçekleşirse emekliyi bekleyen zam oranı da yüzde 30’un üzerinde olacak. Ancak verilecek zam oranına ek olarak emekli vatandaşlara refah payının da verilmesi bekleniyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA ASGARİ ÜCRET AYARI

Diğer bir konu ise en düşük emekli maaşı. Yani yeni emekli olan kişilerin alacağı maaş ne kadar olacak sorusunun yanıtı merak ediliyor. Bu konuda son düzenleme Temmuz ayında yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile en düşük emekli maaşı 3500 TL olmuştu. Ocak ayından itibaren en düşük emekli maaşına zam yapılacağı düşünülüyor. Hatta en düşük emekli maaşının asgari ücrete endekslenmesi de söz konusu.

Henüz asgari ücret endeksli en düşük emekli maaşı kesin değil. Ancak kulislerde bu yönde çalışmalar olduğu yönünde bilgiler de dolaşıyor. Aralık ayında bu konunun da kesinlik kazanması bekleniyor.

Başa dön tuşu