Ekonomi

Enflasyon açıklandı, üst düzey yöneticilerden bilgi geldi, memur zamlarına yapılacak olan zam belli oldu! 2023 memur zamları ne kadar, memur zamları ne zaman açıklanacak?

Milyonları ilgilendiren bir konu daha çözüme kavuştu! Aralık ayının enflasyon rakamları belli oldu, bu rakamlara göre yeni memur maaşları da belirlendi! İşte merak edilen o rakam…

Enflasyon açıklandı, üst düzey yöneticilerden bilgi geldi, memur zamlarına yapılacak olan zam belli oldu! 2023 memur zamları ne kadar, memur zamları ne zaman açıklanacak? Asgari ücret ve EYT’nin ardından memur maaşlarına yapılacak olan zam konusu da çözüme kavuştu. Milyonların heyecanla beklediği memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zam belli oldu. Açıklanan rakam bazı vatandaşları pek tatmin etmese de bir kesim yapılan zam oranından oldukça memnun. İşte belirlenen yeni memur ve eemkli maaş rakamları şu şekilde…

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni yılın gelmesi ile birçok alanda zam konusu gündeme geliyor. Tüm yıl boyunca vatandaşın ihtiyacı göz önünde bulundurularak, yılsonuna kadar yapılan tüm zam artışları, alım gücü ve enflasyon oranları uzman ekiplerce yapılan tüm inceleme ve hesaplamalar yeni yılın maaş rakamını ortaya çıkarıyor. Asgari ücret, memur ve emekli maaşları farklı kategorilerde vatandaşın ihtiyacına göre belirleniyor. Bu çerçevede Aralık ayının enflasyon rakamları da açıklandığında tüm yılın enflasyon oranı hesaplanarak yeni yıl için memuru ve emekliyi ilgilendiren rakam da ortaya çıkmış oluyor.

SEYYANEN ZAM VAR MI

Seyyanen zam tüm memurlara aldıkları ücret göz önünde bulundurulmadan aynı oranda zam yüzdesi anlamına geliyor. Yani 1000 lira ve 2000 lira maaş alan kişilerin zamlarında seyyanen yüzde 20 oranında zam yapıldığında 1000 lira alan kişi 1200 lira ve 2000 lira alan kişi ise 2400 lira maaş almış olacak. Bu durumda memur maaşları arasında yüksek rakamlar oluşabileceğinden maaşlar yüzdelik enflasyon oranlarına göre hesaplanmaktadır.

2023 MEMUR MAAŞLARI NE KADAR

Yapılan açıklamalara göre Aralık ayının enflasyon oranı 3 Ocak’ta belli olacak. Açıklanan verilere göre memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranı da büyük oranda belli olmuş olacak.

Başa dön tuşu