Ekonomi

Enflasyon rakamları açıklanmaya başladı; memur ve emekli zammında tutar ortaya çıktı! Temmuz ayında rekor zam gelebilir

Enflasyon beklentisine ilişkin anketler yapılmaya devam ederken; veriler de gelmeye başladı. Özellikle memur ve emeklilerin alacağı zamda önemli olan enflasyon verileri, ocak ve şubat olmak üzere iki ay için netliğe kavuştu. Devam eden ayların enflasyon verileri de önemliyken; memur ve emekliler şimdiden belirli bir zam yüzdesini garanti etti. Rakamlar Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) gelen açıklama ile netleşti.

TÜİK’in paylaştığı rakamlar ile ilk iki aylık enflasyon verileri kesinleşirken; memur ve memur emeklileri (Emekli Sandığı/4C) ile SSK (4A) ve Bağ-Kur (4B) emeklilerinin alacağı yeni zam da kesinleşmeye başladı. Altı aya bir zam alan memur ve emekliler için önem taşıyan enflasyon rakamlarında beklentinin üçte biri ikinci aydan yakalanmışken, şimdiden yapılacak olan artış da belli oldu. İşte detaylar…

MEMUR VE EMEKLİLER İÇİN İKİ AYLIK VERİLER BELLİ OLDU

Gelecek 12 ay için enflasyon yüzde 30,75 olacağı öngörüsü yapılsa da bu rakamın aşılacağı yeni yılın ilk iki ayında net gibi görünüyor. Zira ocak ayında yüzde 6,65’e ulaşan enflasyon; şubat ayında ise yüzde 3,15 olarak gerçekleşti. Bu da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) yaptığı yüzde 30,75’lik tahminin üçte birine şimdiden ulaşıldığı anlamına geliyor. Enflasyon oranınca zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile enflasyon farkı oranınca zam alan memur ve memur emeklileri ise, en son yüzde 30 zam almıştı. İlk iki enflasyon verisinin belli olmasıyla birlikte memur ve emekliler için zam oranı da belli olmaya başladı.

MAAŞ ZAMLARINA YANSIYACAK RAKAMLAR HESAPLANDI

İlk iki aylık enflasyon verilerine göre, taban aylıklar Bağ-Kur esnaf emeklileri için 5 bin 456 lira 67 kuruştan 5 bin 990 TL’ye şimdiden yükseldi. SSK emeklisi 2000 öncesi için taban maaşlar ise 6 bin 93 lira 18 kuruştan 6 bin 690 TL’ye çıktı. Nihai zam oranı önümüzdeki dört aylık enflasyonun açıklanmasıyla birlikte netlik kazanacakken, memurların toplu sözleşme zammındaki fark şimdiden aşıldı. İlk yarıyıl için yüzde 6 toplu sözleşme zammı alacak olan memur ve memur emeklileri için enflasyon farkı ise, şimdiden yüzde 1,8 oldu.

Başa dön tuşu