Ekonomi

Engelli aylığı, 65 yaş aylığı, evde bakım parası zam oranları tek tek hesaplandı! 2023 zammıyla paranız yükselecek, hemen yeni maaşlarınıza bakın

Engelli aylığı, 65 yaş aylığı ve evde bakım maaşı alanlar 2023 zammıyla birlikte maaşlarında ne kadar artış olacağını merak ediyor. Asgari ücretliler kadar Asgari ücrete gelecek yeni zam ile engelli aylığı, 65 yaş aylığı ve evde bakım parası alan kişilerin maaşları da zamlanacak. Ocak zammının miktarı merak edilirken bu zamla birlikte maaşların kaç TL’ye yükseleceği ve maaşlarda ne kadar artış olacağı da en çok merak edilenler arasında.

Milyonlarca kişi asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına gelecek yeni zammı merak ediyor. Tüm gözler 2023 zammına çevrildi. Ocak ayında hesaplara yatacak olan zamlı maaşların tutarı merak konusu oldu. Zam görüşmeleri için gözler Aralık ayına çevrilirken 2023 zammının görüşüleceği Aralık ayına sayılı günler kala merak daha da arttı. Asgari ücret ile memur ve emekli maaşlarına yapılacak zammın yanı sıra bu zamlarla birlikte çok sayıda sosyal destek tutarı da artacak. Bugüne kadar açıklanan ekonomik veriler kapsamında engelli aylığı, 65 yaş aylığı ve evde bakım parası gibi sosyal destek ödemelerine gelecek yeni zamlar tek tek hesaplandı.

65 YAŞ AYLIĞI OCAK’TA NE KADAR ARTACAK?

Şimdiye kadar açıklanan ekonomik veriler doğrultusunda şu anda 1.684 TL olan 65 yaş aylığının Ocak zammıyla birlikte 1.827 TL’ye çıkması bekleniyor. Ancak son açıklanan enflasyon oranı göz önüne alındığında 65 yaş aylığı için 1.719 TL gibi bir rakamda öngörülüyor.

EVDE BAKIM PARASI KAÇ TL’YE ÇIKACAK?

Yine güncel ekonomik veriler doğrultusunda yapılan hesaplamaya göre şu anda 3.302 TL olan evde bakım parasının Ocak’ta 3.965 TL olması bekleniyor. Fakat güncel enflasyona göre evde bakım parasının 3.731 TL gibi bir rakama çıkması öngörülüyor.

ENGELLİ MAAŞI 2023’TE NE KADAR OLACAK?

Yüzde 40-69 engel oranına sahip vatandaşlara şu anda verilen destek 1.124 TL. Bu tutarın Ocak ayında 1.458 TL’ye çıkması bekleniyor. Aynı zamanda yüzde 70 ve üstü rapora sahip engelli vatanşalar ise şu anda 1.687 TL destek alıyor. Bu tutarın Ocak zammıyla birlikte 2.256 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu