Ekonomi

Erken emeklilik bekleyenlere müjde! SGK liste paylaştı, bu mesleklerde çalışanlar hemen dilekçe verebilir! 46, 47, 48, 49, 50 yaşında emeklilik

SGK liste yayınladı! Bu mesleklerde çalışanlara erken emeklilik hakkı geldi. Hemen dilekçe verin, Ocak ayında maaş bağlansın.

Erken emeklilik bekleyenlere müjde! SGK liste paylaştı, bu mesleklerde çalışanlar hemen dilekçe verebilir! 46, 47, 48, 49, 50 yaşında emeklilik. SGK’dan tek tek açıklandı. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan kişiler için erken emeklilik hakkı bulunuyor. Yani bu şartlarda çalışan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ek prim şansı tanınıyor. Böylece emeklilik yaşı erkene çekiliyor. Peki, hangi mesleklerin erken emekli olma şansı var? SGK erken emeklilik hakkı bulunan meslekler ve detaylar haberimizde…

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de birçok meslekte çalışanların erken emeklilik hakkı oluyor. Özellikle ağır ve yıpratıcı şartlarda çalışanlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ek prim şansı sağlanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu Bu mesleklerde çalışan kişilerin 46, 47, 48, 49, 50 yaşında emekli olabileceğini duyurdu. Peki, erken emeklilik hakkı hangi mesleklerde var? Kimler erken emekli olabilir?

SGK ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

Sosyal Güvenlik Kurumu, ağır ve yıpratıcı işlerde çalışanlara yıpranma hakkı denilen ek prim şansı sağlıyor. Bu sayede ağır ve yıpratıcı işlerde çalışanlar daha erken emekli olma şansına sahip oluyor. Polisler, milletvekilleri, Kurşun arsenik işlerinde çalışanlar bu hakkı elde edebiliyor. Yapılan son düzenleme sonrasında sağlık çalışanlarının ve cezaevi görevlilerinin de yıpranma payı almasının önü açıldı. Aynı zamanda Madencilik sektörü de dahil olmak üzere toplamda 45 sektör erken emekli olma hakkına sahip. Erken emeklilik için her yol emeklilere 60 ya da 90 prim gün sayısı fazladan sağlanıyor. Bazı meslek gruplarında çalışanlara verilen yıpranma payı ise 180 gün oluyor.

ERKEN EMEKLİLİK HAKKI OLAN MESLEK GRUPLARI

SGK tarafından belirlenen erken emeklilik hakkı olan meslek grupları şu şekilde;

Madencilik ve yeraltı işleri,

Cıva üretimi işleri,

Demir ve Çelik fabrikaları,

Asit üretimi yapan fabrika ve atölyeler,

Sahil Güvenlik Komutanlığı,

Radyoaktif işlerde,

Türk Silahlı Kuvvetleri,

Emniyet-Polis-Mit çalışanları,

Ceza infaz kurumlarında çalışanlar,

Basın ve gazetecilik işleri,

TRT’de haber hizmetinde çalışanlar,

TBMM yasama organı üyeleri,

Cumhurbaşkanlığı yardımcıları ve bakanlar,

Kurşun ve arsenik işleri,

Su altında çalışmayı gerektiren işler,

Alüminyüm fabrikaları,

Döküm fabrikaları,

Çimento fabrikaları,

Cam fabrika ve atölyeleri

Kok fabrikaları

Termik santraller

İtfaiye ve yangın söndürme işleri

İhtiyat pilotları

Diş tabibi

Eczacı

Tabip

Hemşire

Ebe

Hastabakıcı hemşireler

Toplum sağlığı teknisyeni

Bu meslek gruplarında çalışanlar süreyi doldurduktan sonra yazılı bir dilekçe ile SGK’ya başvuru yaparak emeklilik hakkını elde edebiliyor.

Başa dön tuşu