Ekonomi

Erken Emeklilik Bekleyenlere Müjdeli Haber! 2023 Şubat’ta İlk Maaşlar Alınacak Peki Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir?

EYT ile ilgili yoğun gündem sonunda resmi yol haritasıyla ortaya çıktı! 2023 yılına emekli olarak girmek ve yeni yılda emekli aylığı almak isteyen EYT’liler için prim ve hizmet yılı şartıyla emeklilik imkanı sunulacak. EYT’de yaş şartı ortadan kalkacak. Peki yüksek emekli aylığı nasıl alınır? Emekli aylığını yükseltmek için neler yapılır? Tüm detaylar haberimizde sizlerle…

Emeklilik tarihini işe giriş tarihi ve yaş belirlemektedir. Maaşı belirlemek ise çalışan kişinin elindedir. Bu konuda bazı püf noktalar mevcuttur. En önemli parametre, brüt maaştır. Emeklilik maaşı hesaplaması yapılırken, kazançların bütününe bakılıyor. Bu sebeple emeklilik planınızı son 1-2 yıla bırakmamanız tavsiye edilir. İki farklı işletmeden sigorta girişi bulunan vatandaşlarımız, emekliliğine en az 10 yıl kalmış 55 yaşındaki kişiler özellikle bu uygulamayı yapmaktadır.

EMEKLİ OLUNCA NASIL YÜKSEK MAAŞ ALINIR?

Emekli olunca yüksek maaş almanın yolları hakkında bir çok vatandaş yanlış bilgiye sahiptir. Bunların en başında uzun yıllar çalışıp, prim gün sayısını tamamlamanız durumunda halen prim ödemesinin gerçekleştirilmesi gelmektedir. Bunun aksine bu durum ise özellikle asgari ücretle çalışan kişiler ya da bir miktar üzerinde maaş alan kişilerin prim günlerini tamamlamaları halinde çalışmayı sürdürmeleri emekli maaşlarının düşmesine sebep olacaktır. Emekli olunca yüksek maaş almanın sırları arasında en önemli olanı ne uzun süre çalışmaktır nede fazla prim ödemesi gerçekleştirmektir. Yüksek emekli maaşı almak için en önemli kurallar içerisinden ilki çalışma hayatındayken yüksek prim ödemesinin yapılmasını sağlamaktır.

– Emekliliğinizi planlarken son 1-2 seneyi düşünmeyin. Eğer imkanınız varsa 8-10 yıl öncesinden bir plan hazırlayın. Böylelikle alacağınız maaşı daha da yükseltebilirsiniz. Çünkü maaş hesaplaması yapılırken kazançlarınızın tamamı dikkate alınıyor.

– Çok çalışmak veya çok fazla günü olmak tek başına maaşı etkilememektedir. Hatta günü daha az olan birisi günü fazla olan kişiden daha fazla maaş alabilmektedir. Bu durumda sizin brüt maaşınız yani prime esas kazancınız önemlidir.

– Eğer imkanınız varsa birden fazla yerde sigortalı çalışmanız prime esas kazancınızı arttıracaktır. Kaç yerde sigortalı olursanız olun, 1 ayda 30 gün sayılmaktadır. Fakat kazancınız toplanacağı için artar.

– İster SSK’lı, ister Bağ-Kur’lu bulunun, son 3.5 yılda SGK’ya tavandan kazanç bildirilirse(geçmişi hep asgari ücret yatmış olsa da) tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak olan emekli aylığı yaklaşık olarak 15-20 lira yükselmektedir. 3.5 yılda tavandan kazanç bildiren kişilerin maaşında 800 liraya varan artış görülebilmektedir.

– Bağ-Kur yerine SSK’dan emekli olmak daha avantajlıdır. SSK’da emekli olma fırsatınız varsa, Bağ-Kur seçeneklerini ikinci planınızda bulundurun.

– Hangi kurumda bulunursanız bulunun son 3.5 yıl içerisinde (1261 gün) SSK’lı olursanız emekliliğiniz SSK koşullarından hesaplanacaktır. Yüksek kazanç bildirimi yaparak hem daha erken emekliliğinizi gerçekleştirir hem de yüksek maaş sahibi olursunuz.

– Aylık kazancınız, maaşı belirleyen en önemli faktördür. Bu nedenle öncelikle gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösteriniz. Asgari ücretten gösterilmesine razı olmamalısınız. Diğer bir taraftan düzenli nakit ödemeleriniz (ikramiye, prim, kira yardımı vb.) mevcutsa, bunların da brüt kazanca eklenip eklenmediğine dikkat etmelisiniz.

Emeklilik başvurusunda bulunurken doldurulan ‘Tahsis Formu’ içerisindeki bakmakla yükümlü kişi hanesine eş, çocuk gibi yakınlarınızı eklemeyi ihmal etmeyin. Maaş hesaplaması yapılırken aylık bağlama oranını arttırıcı etki yapması söz konusudur.

1999 TARİHİ VE ÖNCESİNDE SGK GİRİŞİ BULUNANLARIN EMEKLİLİK KOŞULLARI NELERDİR?

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında 1999 yılı ve öncesinde sigorta başlangıcı yapan kişilerin emekli olabilmesi için gerekli olan şartlar belirlenmiştir. İlk aşama da sigorta başlangıç tarihinin 8 Eylül 1999 yılı ve öncesine ait olması gerekmektedir. Staj başlangıcı, sigorta başlangıç tarihi dahilinde değerlendirilmemektedir.

1999 yılı ve öncesinde sigortalandırılan kişiler 3600 günlük prim ödemesi ve 15 yıllık hizmet süresi koşullarını yerine getirmelidir.

Sigortalı olan vatandaşların uzun veya kısa vadeli prim ödemeleri 4/A, 4/B ve 4/C sigortalılık statüsünde değerlendirilerek yatırılması söz konusudur. Kişilerin SGK’ya borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Başa dön tuşu