Ekonomi

Et fiyatları için kritik adım! ESK karkas alım fiyatlarını güncelledi

Et fiyatlarına müdahale geldi. Kırmızı et fiyatlarını düşürecek hamle yapıldı. ESK, son dakika açıklaması yaparak karkas alım fiyatlarını güncellediğini duyurdu.

Et ve Süt Kurumu (ESK), son dakika açıklaması geldi. ESK, büyükbaş ve küçükbaş hayvan alım fiyatlarında değişiklik yaptı. Piyasa regülasyon sorumluluğu çerçevesinde atılan bu adımla birlikte et fiyatlarında güncelleme bekleniyor.

ESK, resmi internet sitesi üzerinden bir açıklama yaparak küçükbaş ve büyükbaş hayvan alım fiyatlarını güncellediğini duyurdu. ESK’dan yapılan yazılı açıklamada “Kurumumuzun büyükbaş ve küçükbaş hayvan alım fiyatları güncellenmiştir.” Denildi.

KARKAS ALIM FİYATI ARTTIRILDI

Et ve Süt Kurumu açıklamasında güncellemenin piyasa regülasyon sorumluluğu çerçevesinde yapıldığını belirtirken büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımında fiyatların arttırıldığını bildirdi. Açıklamada  “Piyasa regülasyon sorumluluğu çerçevesinde yapılan güncellemeye göre 1. kalite dana fiyatı 100 TL/kg (Bakanlık desteklemesi dahil), 2. kalite 88 TL/kg, 3. kalite 85 TL/kg şeklinde, küçükbaş alım fiyatlarında da kuzu 94 TL/kg, toklu 88 TL/kg şeklinde artırılmıştır.” Denildi.

ARZ-TALEP DURUMU DENGELENDİ

Ayrıca Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan açıklamanın devamında piyasaların anlık olarak takip edildiği ve gerekli tedbirlerin alındığı ifade edildi. Kırmızı ette ürün stoklarının ihtiyaçlarının üzerinde olduğunun belirtildiği açıklamada, kırmızı et piyasalarında arz ve talep durumunun dengede olduğu bildirildi. Et ve Süt Kurumu açıklamasının devamında ise “Bu nedenle et piyasalarına ilave müdahale gerektirecek bir durum söz konusu değildir. ESK aldığı tedbirlerle hem üreticilerimizi hem tüketicilerimizi korumaya devam edecektir.” dedi.

Güncelleme sonrası karkas alım fiyatları şöyle oldu:

 

 

Başa dön tuşu