Ekonomi

Ev hanımlarına 2 ayda bir maaş verilecek! PTT’den 4 bin 125 TL almak için başvuru yapın

Ev hanımlarına devletten maaş müjdesi. Çalışmayan ev hanımları iki ayda bir PTT’den ödeme alacak. Başvurular başladı, bu şanı sakın kaçırmayın.

Ev hanımlarına 2 ayda bir maaş verilecek! PTT’den 4 bin 125 TL almak için başvuru yapın. Devletten ev hanımlarına maaş müjdesi geldi. Eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmış olan ev hanımları başvuru yapmaları durumunda 4125 TL maaş alabilecek. Maaş ödemeleri PTT’den iki ayda bir olarak yapılacak. Peki, kimler başvuru yapabilir? Devlet kimlere maaş bağlıyor?

Devlet, yardıma muhtaç ya da ihtiyaç sahibi olan tüm vatandaşlarına farklı sosyal yardım kalemleri aracılığı ile maaş bağlıyor. Özellikle kadınlara verilen sosyal yardımlarda ayrıcalık tanınıyor. Devletin başlattığı destekler arasında kadınlar için ödenen dul yardımı da bulunuyor. Özellikle eşi vefat eden ve eşinden boşanan kadınlar bu yardımı yoğun olarak tercih ediyor. Dul yardımı için bazı başvuru şartları da bulunuyor. Şartları taşıyanlar başvuru yapmaları halinde iki ayda bir 4125 TL yardım alabiliyor. Peki, dul yardımı başvuru şartları neler? Kimler dul yardımı alabilir?

2023 DUL VE YETİM AYLIĞI NE KADAR OLDU?

Yeni yılın gelmesi ile birlikte birçok sosyal yardımı arttı. Dul ve yetim aylığı da zamlanan yardımlar arasında yer alıyor. TÜŞK tarafından aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte 2023 Ocak dul ve yetim maaşı da açıklandı. Eşi vefat eden kadınlara sağlanan bu ödeme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile %30 olan maaş zammı sonrasında yüzde 75 maaş alanlar için 4125 TL, %50 maaş alanlar için 2750 TL, yüzde 25 maaş alanlar için 1375 TL oldu. Yani eşinden yüzde 75 oranında 3000 TL maaş alan birisi %30 artışla 4 3.900 TL almaya başlayacak.

DUL MAAŞI ALABİLİR?

Dul maaşı alabilmek için ölen kişinin en az 1800 gün malullük yaşlılık ya da ölüm sigortaları primlerinin yatırılmış olması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışanların en az 5 yıl sigortası ve 900 gün primi olması halinde ardında kalan eşi ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanır. Dul ve yetim aylığı sadece kadınlar için geçerli değildir. Eğer kadın çalışan vefat ederse bu durumda Sigortası olmayan eşine maaş bağlanabilir.

EŞ VE ÇOCUKLAR ARASINDA PAY EDİLMEKTEDİR

Dul ve yetim aylığı ölen kişinin eşi ve çocuklarına verilen bir maaştır. Yani maaş alabilecek yaşta çocukları bulunan kişilerin Ölüm aylığı eşi ve çocukları arasında pay edilmektedir. Sadece nikahlı evliliklerde dul ve yetim aylığı alabilmek alınabilir. Dul ve yetim aylığı kız çocuklarında evlenene kadar erkek çocuklarında ise 18 yaşına kadar bağlanmaktadır. Eğitim gören erkek çocukları 24 yaşına kadar aylık alabilir.

Başa dön tuşu