Ekonomi

Ev hanımlarına düzenli nakit desteği müjdesi! Bakanlık e- devlet üzerinden 1000 TL yatıracak!

Gün içerisinde belki de dışarıda çalışanlardan daha çok yorulan ancak yaptıkları işler bir türlü görülmeyen ev hanımları, sosyal güvenceleri de olmamasından ötürü ömürleri boyunca nakit sıkıntısı yaşamaktalardır. İsteğe bağlı sigorta primlerini ödeyecek durumda olmayan ev hanımları, eşlerinin üzerinden sigortalı olabilmekte ancak yine de emeklerinin karşılığını tam olarak almış gibi hissedememektelerdir.

Bir sebepten ötürü çalışamayan ev hanımları için devreye giren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2023 yılı boyunca ev hanımlarına düzenli olarak nakit desteği sağlayacağını bildirmiştir. Bakanlıktan gelen bu açıklamanın üzerine arama motorlarında sık sık ev hanımlarına verilecek olan desteğe ilişkin sorgulamalar yapılmaktadır. Peki bakanlığın ev hanımlarına verdiği destek için sağlanması gereken şartlar nelerdir? Ev hanımları nakdi destek hizmeti için nereye başvuru yapılması gerekir?

EŞİ VEFAT EDEN KADINLAR DİKKAT!

Geliştirmiş olduğu 40 adet sosyal yardım modeli aracılığı ile eğitim, sağlık, barınma ve daha pek çok kategori altında ihtiyaç sahiplerine nakdi ve ayni desteklerde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2023 yılında da milyonlarca ihtiyaç sahibinin bütçesine destek olmaya devam ediyor. Bu kapsamda ev hanımları için de bir destek modeli geliştirmiş olduğunu duyuran bakanlık, şartları sağlayan her ev hanımın bakanlıktan düzenli olarak nakit desteği alabileceğini belirtti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Programı” başlığı altında hizmete açmış olduğu destek modeli kapsamında ev hanımlarına nakit desteği vermektedir. Son resmi nikahlı eşini kaybetmiş olan kadınlar, bakanlığın belirlemiş olduğu şartları sağlamaları durumunda destekten yararlanabilmektedir. 1000 TL olarak belirlenmiş olan destek tutarı, 2 ayda bir ev hanımlarının hesaplarına aktarılmaktadır.

BAKANLIĞIN DÜZENLİ NAKİT DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın düzenli nakit desteğinden yararlanmak isteyen kadınların, herhangi bir sosyal güvencesi olmamalıdır. Ayrıca 3294 sayılı kanun kapsamında da ihtiyaç sahibi sayılmalıdır. Bu şartları sağlayan her kadın e- devlet sistemi üzerinden düzenli nakit desteğine yönelik başvuru oluşturabilmektedir. Başvurusu onaylanan kadınlar, PTT aracılığı ile ödemelerini çekebilmektelerdir.

Başa dön tuşu