Ekonomi

EYT başvurusu yaparken dikkat edin! Böyle yaptıysanız Hemen SGK’ya Koşun: Hakkınız Yanabilir!

Mevcut EYT düzenlemesi, Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra 2 milyon 250 bin kişi emekli olma hakkı kazandı. SGK merkezlerinde yoğunluk yaşanırken, vatandaşlar EYT başvuru sürecindeki son gelişmeleri yakından takip ediyor. Son dakika gelen bilgilere göre, EYT’ye bu şekilde başvuru yapanların dilekçeleri kabul edilmeyecek!

Ülke gündeminin bir numaralı konularından biri de EYT. Senelerdir beklenen EYT düzenlemesinin resmen kabulünün ardından şimdi detaylar merak ediliyor. Konu ile alakalı ekonomist Noyan Doğan çok mühim açıklamalar yaptı. Aman bu yanlışa siz de düşmeyin. EYT başvurunu nasıl düzgün bir şekilde yapabilirsiniz? Neleri sağlamış olmanız gerekiyor. Tüm gerekli bilgiler haberimizde.

ÜNLÜ EKONOMİSTTEN KRİTİK UYARI

Noyan Doğan EYT başvuru süreci ile alakalı çok kritik ve çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kendisine gelen sorularda çok önemli ipuçları veren Doğan, vatandaşın yanlışa düşmemesi gerektiğini dile getirdi. Doğan ilk yaptığı açıklamada prim gününün çok önemli olduğunu vurguladı. Memurların 7200 prim günü şartını açıklayan Doğan, bunu dolduranların Emekli sandığından EYT’ye katılabileceklerini belirtti.

Doğan, “Emekli olmak için temmuz ayını mı beklemeliyim” ikileminde kalan vatandaşların da kafalarını rahatlatacak bir cevap verdi. EYT çıktıktan sonra bazı vatandaşlar temmuz ayında yapılacak zamdan sonra emekli olmayı istedi. Amaçları o zammında emekli maaşlarına yansımasıydı. Ama konuya açıklık getiren Doğan, şimdi emekli olmakla temmuzda emekli olmak arasında bir fark olmayacağını dile getirdi ve bu durumda olan vatandaşların hemen emekli olması gerektiğini söyledi.

AMAN BU YANLIŞI YAPMAYIN!

Noyan Doğan’ın EYT’den emekli olma şartlarını yerine getiren ama başvurusunu 5 Şubat’ta yapmış olan bir şahsın sorusuna verdiği cevap çok önemli. Siz de başvurunuzu daha önce yaptıysanız başvurunuz geçersiz olacaktır. EYT 3 Mart’ta resmen kabul edildiği için geçmişte yapılan başvurular geçersiz sayılmaktadır. Bu durumda olan şahısların SGK müdürlüklerine giderek ya da e devlete girerek yeniden başvuruda bulunmaları gerekecektir. Daha önce yapılan başvuruların işleme alınmaması ile aylarca EYT’den mahrum kalabilirsiniz. Bu hak kaybına uğramamak için başvurunuzu yenileyin.

Başa dön tuşu