Ekonomi

EYT bekleyen milyonlara kötü haber! Bakan Bilgin itiraf etti, 1999 öncesi sigortalı olanların evrakları kayboldu

EYT bekleyen milyonlar şokta! Bakan Bilgin kötü haberi verdi. Milyonlarca EYT’linin evrakları kayboldu, dijital kaydı da yok.

EYT bekleyen milyonlara kötü haber! Bakan Bilgin itiraf etti, 1999 öncesi sigortalı olanların evrakları kayboldu. EYT bekleyen milyonlara kötü haber! Bakan Bilgin itiraf etti, 1999 öncesi sigortalı olanların evrakları kayboldu. EYT düzenlemesi ile ilgili çalışmalar uzun süreden beri devam ediyor. Aralık ayı sonlarında düzenlemenin yetişmesi ve TBMM’ye sunulması bekleniyor. Yani Ocak ayında milyonlarca kişi emekli olma hayali kuruyor ancak kötü haber var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 1999 öncesi işe girişi olan çok sayıda kişinin evraklarının kaybolduğunu duyurdu. Bakan Bilgin, o dönem dijital kayıt sistemi olmadığını hatırlatarak evrakları kaybolan kişi sayısını açıkladı.

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi milyonlarca kişi tarafından büyük bir heyecanla bekliyor. Yeni yılda en az 2 milyon kişinin faydalanması beklenen EYT düzenlemesinin Aralık ayı sonuna kadar Meclis’e geleceği tahmin ediliyor. Artık EYT’de son düzlüğe girilirken kötü haberler de peş peşe gelmeye başladı. Önce yaş sınırı getirilmesinin şokunu yaşayan emekliler şimdi ise daha kötüsü ile karşı karşıya. Bakan Bilgin milyonlarca EYT’liye kötü haberi duyurdu. Bazı evraklar kayboldu, peki şimdi ne olacak?

MİLYONLARCA KİŞİNİN EVRAKLARI KAYIP

EYT düzenlemesi merakla beklenirken Bakan Bilgin’den kötü haber geldi. 1999 öncesi işe başlayan milyonların evrakları kayboldu. SGK’nın 1999 öncesi dijital ortamda kayıt tutmaması sebebiyle memurlar tek tek arşivi taradı ancak yine de kayıp evrak sayısı oldukça fazla. Bakan Bilgin’den bu konuyla ilgili açıklama da geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“EYT konusu Türkiye’nin en önemli konulardan bir tanesidir. Herkesi dinlemek zorundayız. Meselenin bir boyutu iş adamlarının kıdem tazminatı. Öncelikle bizim açımızdan devlet açısında ele alınan konuydu. İşveren kıdemli, tecrübeli, iş becerisi gelişmiş personel yaklaşık yüzde 15. Biz bunları kaybetmek istemeyiz”.

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN KADROYA GEÇMESİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT düzenlemesinin yanı sıra merakla beklenen sözleşmeli personelin kadroya geçmesine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu notla bakan bilgini konu ile ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu;  “Kamuda 32 tür sözleşmeli personel var. Bunların hepsini toparlayıp bir disiplin altına alıyoruz. Bunun içerisinde öğretmenler, aile hekimliği çalışanları, asistanlar, sağlık çalışanları, sanatçılar var. Sözleşmeli personeli hemen kadroya geçiriyoruz. Yaklaşık 500 bine ulaşacak sayı gündemde. Bu çalışmamız teknik olarak bitti. Bu çalışmanın reform niteliğinde olduğunun altını çizmek isterim” dedi.

Başa dön tuşu