Ekonomi

EYT dengeleri değiştirdi! İş Bankası Şubat ayı promosyon rakamlarını güncelledi, rekor bir ödeme yapacak

Türkiye İş Bankası’ndan şubat ayı emekli promosyon ücretleri duyurusu geldi. İş Bankası promosyonu EYT ayarı çekti. işte yeni güncel promosyon ücretleri…

Özel bankalar ve kamu bankaları Şubat ayı promosyon ücretlerini yeniden belirlemeye başladı. Kısa süre sonra EYT’lilerin de emekli olacak olması nedeniyle bankalar hummalı bir çalışma içine girerken İş Bankası ilk duyuruyu yaptı. Türkiye İş Bankası tarafından yapılan açıklamada Şubat ayı promosyon ücretlerine zam yapıldığı bildirildi. Peki İş Bankası Şubat 2023 güncel promosyon ücretleri ne kadar oldu? İş Bankası Emekliye ne kadar promosyon verecek?

Yaklaşık 13.5 milyon olan emekli sayısı 1 Mart 2023 tarihinden itibaren EYT yasasının hayata geçmesiyle birlikte 16 milyona yükselecek. Tabii ki bu durum bankaları da heyecanlandırdı. özellikle 2022 yılında rekor promosyon ücretleri ile gündeme gelen bankalar promosyona EYT ayarı yapmak için yoğun bir çalışma temposuna girdi. Şubat ayı emekli promosyon ücretleri bankalar tarafından tek tek açıklanırken EYT yasası çıkmadan artışlar gelmeye başladı. bu konuda ilk duyuruyu Türkiye İş Bankası yaptı. bankanın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada Şubat ayında EYT’lilere rekor promosyon ücreti verileceği bildirildi.

EYT’DE İLK MAAŞLAR 1 MART’TA YATACAK

Bankalar tarafından emekli maaşını taşıyan ve 3 yıl boyunca bankadan alma sözü veren emekliye nakit promosyon ücreti ödeniyor. Yani bir anlamda emeklinin parasını kullanan bankalar bunun faizini veriyor. Uzun süreden beri bankalar arasında Maaş promosyonu konusunda ciddi bir rekabet var.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamaları doğrultusunda 1 Mart tarihinde 1.250 milyon kişinin daha emekli olacak olması ile birlikte bankaların vereceği promosyon ücretlerine de zam yapılması gündeme geldi. Yani EYT’liler bir Mart 2023 tarihinde resmen çifte bayram yapacak. hem emekli maaşına kavuşacak olan EYT’liler hem de bankalardan yüksek promosyon alacak.

TÜRKİYE İŞ BANKASI’NDAN PROMOSYONDA EYT HAMLESİ

Bankaların emekliye sunacağı yeni promosyon rakamları heyecanla beklenirken ilk hamle Türkiye İş Bankası’ndan geldi. Ocak ayında rakamlarını değiştirmeyen ve 2022 promosyon ücretleri doğrultusunda ödeme yapan Türkiye İş Bankası, Şubat ayında promosyon ücretlerini güncelledi. bankadan yapılan açıklamaya göre emekliye verilecek güncel promosyon ücretleri şöyle:

Maaş Aralığı                                                                                      Promosyon Tutarı

3.500 TL’ye (3.500 TL hariç) kadar olanlar                                            4.500 TL

3.500 TL – 7.500 TL (7.500 TL hariç) arasında olanlar                           5.250 TL

7.500 TL – 10.000 TL (10.000 TL hariç) arasında olanlar                       6.750 TL

10.000 TL ve daha fazla olanlar                                                            7.500 TL

EYT’LİLER NASIL PROMOSYON ALACAK?

Milyonlarca kişi ise ilk emekli maaşları için geri sayıma başlarken promosyon ödemesini nasıl olacağını merak ediyor. EYT’lilerin emekli dilekçelerini vermesinden sonra yapmaları gereken şey promosyon için maaşlarını taşımak. Yani PTT’den alacakları maaşları seçtikleri bir bankaya aktarma şansına sahipler. Bu durumda ilk maaşla birlikte Banka promosyonunu da almak mümkün olacak.

Başa dön tuşu