Ekonomi

EYT düzenlemesi işverenleri harekete geçirdi, panikle Bakan Bilgin’in kapısını çaldılar: Yüklü tazminat tutarıyla karşı karşıya kalabilirler

Milyonların büyük bir heyecanla beklediği EYT düzenlemesi ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in önemle üzerinde durduğu ve çalışmalarına devam ettiği EYT düzenlemesi için gözler Aralık ayına çevrildi. Aralık ayında Meclis’e gelmesi beklenen EYT düzenlemesi ile 1.5 milyon kişi emekliliğe hak kazanacak. Düzenlemeyle ilgili geri sayım devam ederken bu kez işverenler karşı karşıya kalmaktan endişe duydukları bir sorun sebebiyle Bakan Bilgin’in kapısını çaldı.

EYT düzenlemesi Türkiye gündeminde geniş yer bulmaya devam ederken Bakan Vedat Bilgin’in de bu düzenlemeyle ilgili tüm çalışmalarına devam ettiği ve sık sık kamuoyunu bilgilendiren açıklamalar yaptığı biliniyor. Aralık ayında Meclis’e gelmesi beklenen düzenlemeyle ilgili heyecanlı bekleyiş sürüyor. EYT düzenlemesi gündemdeki yerini korurken işverenler ise deneyimli elemanlarını kaybetme riskinin yanı sıra bu elemanlarının yüksek tazminatlarıyla da karşı karşıya kalmaktan endişe ediyor. Bu konu ile ilgili TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Bilgin ile bir görüşme gerçekleştirdiği öğrenildi. Hisarcıklıoğlu, işletmelere gelecek ilave yükler konusunda daha detaylı çalışmalar yapılması talebini Bakan Bilgin’e iletti.

EYT DÜZENLEMESİ İÇİN GÖZLER ARALIK AYINA ÇEVRİLDİ

Milyonların merakla beklediği EYT düzenlemesi için gözler Aralık ayına çevrildi. Konuyla ilgili sık sık kamuoyunu bilgilendiren açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesinin Aralık’ta TBMM’ye geleceğini duyurmuştu. Bakan Bilgin konuyla ilgili açıklamasında, ‘EYT 2023’te uygulanacak. İnşallah Aralık ayı içerisinde Meclis’e takdim edeceğiz EYT düzenlemesini. EYT şartlarını sağlayan 1.5 milyon kişi var.’ demişti.

İŞVERENLER TAZMİNAT KONUSUNDA ENDİŞELİ

Milyonların heyecanla beklediği EYT düzenlemesine doğru geri sayım sürerken bu kez işverenin endişeleri gündeme geldi. İş dünyası, EYT sorunu çözüme kavuştuğunda ortaya çıkan kapsamın çalışma hayatına yönelik olası olumsuz etkilerinden dolayı endişe yaşıyor. Bu konuyu görüşmek üzere Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Bilgin’in kapısını çalan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının endişelerini ve çözüm önerilerini Bakan Bilgin’e sundu. Bu konuyla ilgili duyduğu endişeleri Bakan Bilgin’e aktaran Hisarcıklıoğlu, EYT düzenlemesine karşı olmadıklarını fakat işletmelere gelecek ilave yükler konusunda daha detaylı bir çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

YÜKSEK TAZMİNAT TUTARIYLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİRLER

EYT düzenlemesinin hayata geçmesi halinde deneyimli çalışanlar EYT ile hızlı bir şekilde emekli olabilecek. Bu durumda firmalar da kalifiye ve deneyimli elemanlarını kaybetme riskinin yanı sıra bu çalışanlarının yüksek tazminat tutarlarıyla da karşı karşıya kalabilirler. Öte yandan Ocak ayında asgari ücrete yapılacak olan yeni zammın ardından ücretlerde de artış yaşanacak. Böyle bir durumda iş ortamında büyük sıkıntılar yaşanmasından endişe duyuluyor.

 

Başa dön tuşu