Ekonomi

EYT son gelişmeler! EYT koşulları Pazartesi belli olacak! EYT son bilgiler ve EYT taslağı

EYT meclise ne zaman gelecek? EYT’liler sabırsızlık içinde bekliyor. EYT yasası için oluşturulan kanun teklifi Meclis’e taşındı ve AK Parti’den imzalar alındı. 2. aşama ise pazartesi gerçekleşecek, saat 11.00’de EYT açıklanacak. Doğum borçlanması nasıl olacak, EYT emeklilik koşulları ne, çıraklık ve staj EYT kapsamında olacak mı? EYT maaş hesaplaması nasıl yapılır? EYT ile ilgili son bilgiler…

EYT’nin ne zaman yasalaşacağı merakla bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği talimatla emeklilikte yaş şartını tamamen ortadan kaldıracak planlama yapıldı. Bu kapsamda 1999 yılında yapılan emeklilik düzenlemesinden önceki sigorta girişi olanları EYT yasası kapsayacak. Sigortalılık süresi ile prim gününü tamamlamış kişiler aşama aşama emeklilik hakkını alacaklar.

EYT Pazartesi açıklanacak

EYT sunumunu Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptı ve bütçeyle ilgili problem olmadığını söyledi. Mecliste kanun teklifi haline getirilen EYT Pazartesi günü Meclis Plan Bütçe Komisyonu ve Meclis Başkanlığı ile görüşülerek saat 11.00’de belli olacak.

EYT ilk maaş ödemesi ne zaman?

EYT çalışmaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından oluşturuldu. Meclis’e yasa tasarısının gelmesiyle Ak Parti milletvekilleri de imzaladı. Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşmelerin Pazartesi sağlanmasından sonra tüm aşamaların 2 hafta gibi sürede tamamlanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasından sonra Resmi Gazete’de açıklanması bekleniyor. İlk maaşlar ise Mart ayı içinde verilecek.

EYT başvurusu nasıl yapılır?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT yasasını imzalaması ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından e-devlet veya SGK üzerinden başvurular online olarak ya da SGK’ya bizzat giderek yapılabilecek.

EYT düzenlemesi

EYT’de yaş sınırı bulunmuyor, 1999 öncesi koşullara uyan herkes emekli olabilecek. İlk önce 2 milyon 250 bin kişi emekli yapılacak. Bağ-Kur, SGK ve emekli sandığı ayrımı bulunmuyor. Emekli olup da çalışan kişiler için ise prim teşviki sağlanacak.

Staj, doğum sonrası durumları

5510 sayılı kanunun 41. Maddesi kapsamında borçlanmalarla işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ya da öncesi olan kişiler EYT’ye dahil olabilecekler. Staj sonrası doğum borçlanması, askerlik ve benzeri durumlar işe giriş tarihini geri çekebileceği için EYT’ye dahil olacak.

Başa dön tuşu