Ekonomi

EYT’de kadın erkek yaş sınırı belli oldu! 8 Eylül 1999 öncesi o şart değişmedi ama bir detay EYT’liye ilaç gibi gelecek

EYT’li yılbaşında bayram edecek. Bakan Bilgin son durumunu açıkladı. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar 25 yıl sigorta + 5000 gün primle emekli olacak. İşte EYT’de kadın-erkek yaş krokisi…

EYT’de kadın erkek yaş sınırı belli oldu! 8 Eylül 1999 öncesi o şart değişmedi ama bir detay EYT’liye ilaç gibi gelecek. EYT son dakika gelişmeleri milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. Artık EYT yasasının çıkması için sayılı günler kaldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yasa ile ilgili düzenlemeleri ve son durumu Geçtiğimiz günlerde paylaştı. Yani böylece EYT’de kadın ve erkek yaş krokisi belli oldu. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi bulunanlar için yıl şartı aynı kalacak ancak yaş şartı esniyor. Peki, EYT ile emeklilik başvuruları ne zaman başlayacak? Kimlere yeterli olacak soru işareti ile ilgili merak edilen her şey haberimizde…

Sosyal Güvenlik sistemine göre emekli olabilmek için aranan 3 şartı yerine getirmek gerekiyor. Bu şartlar, sigortalılık süresi, yaş ve prim gün sayısı oluyor.com ancak 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar ne yazık ki yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olamıyordu. Bu sorunun ortadan kaldırılabilmesi için Devleti yeni düzenlemeye gitti. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren EYT düzenlemesinde artık sona gelindi. Aralık ayında TBMM’ye gelmesi beklenen EYT’nin Ocak ayında da çıkacağı tahmin ediliyor. Hatta EYT’lilerin ilk maaşını Şubat ayında alacağı da açıklandı. Peki, kim nasıl emekli olacak? Kadın ve erkeklerde Emeklilik yaşı kaç olacak?

BAKAN BİLGİN SON DURUMU TEK TEK ANLATTI

EYT düzenlemesi ile ilgili son durumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin paylaştı. Yeni düzenlemeye göre kadınlarda 20 yıllık sigortalılık süresi, erkeklerde ise 25 yıllık sigortalılık süresi dolduktan sonra ve 5.000 prim gün sayısı da tamamlandı ise emeklilik hemen Mümkün olacak. EYT yasası ile ilgili aranan tüm Şartları yerine getiren kişi sayısının 1.5 milyon kişi olduğu öğrenildi. Yani ilk etapta emekli olacak kişi sayısı 1,5 milyon olarak açıklandı.  EYT yasasının meclisten geçmesi ve yasalaşması ile birlikte artık emeklilik dilekçesi hemen verilebilecek.

KADEMELİ OLARAK EMEKLİ OLACAKLAR

Yukarıda da belirttiğimiz gibi aranan şartları yerine getirenler Ocak ayında emeklilik dilekçesi verebilecek. Ancak geri kalanlar da bu şartları yerine getirdikçe dilekçelerini vererek emekli olma şansını elde edecek. Alınan bilgiye göre herkes için bir alternatif olduğu öğrenildi. Yani EYT ile ilgili oluşturulan çalışma Komisyonu kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdi. 8 Eylül 1999 öncesi sigortası yapılmayanlar işe başladığı halde sigortalı olarak görünmeyenler ise borçlanma sistemi ile emekli olma şansına sahip olacak. Ancak 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi yapılmayanlar çalışmasına rağmen sigortası gösterilmeyenler in mutlaka şahit ve belge bulması gerekiyor. Eğer Arananları tamamlayabilirsiniz EYT ile emeklilik şansınız bulunuyor. 5 yıllık zamanaşımı süresini geçmemiş olanlar ise aynı yerde çalışıyor olsalar bile hizmet tespiti için dava açabiliyorlar.

Başa dön tuşu