Ekonomi

EYT’de kulisler hareketlendi! Milyonlarca EYT’liyi yıkacak bilgi sızdı! 1 Ocak 2023’te açıklanacak o madde herkesi şoke edecek

EYT son dakika gelişmesi! Milyonlarca EYT’li bu gelişmeyle karalar bağlayacak. Masada çok gizli bir madde var, herkesi ilgilendiriyor. İşte o gizli madde…

EYT’de kulisler hareketlendi! Milyonlarca EYT’liyi yıkacak bilgi sızdı! 1 Ocak 2023’te açıklanacak o madde herkesi şoke edecek. Asgari ücret zammı heyecanla beklenirken bir yandan EYT düzenlemesi ile ilgili haberlerde gelmeye devam ediyor. Emeklilikte yaşa takılanlara olarak bilinen milyonlarca kişinin gözü kulağı bu düzenlemede. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada EYT düzenlemesinin Aralık ayında değil Ocak ayında Meclis’e sunulacağını bildirilmişti. Fakat EYT yasası ile ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı. Ankara kulislerinde dolaşan iddialara göre Ocak ayında Meclis’e gelecek olan düzenlemede vatandaşlar hak kaybına uğramayacak. Masada çok gizli detaylar var. O bilgiler kulislerden sızdı…

Emeklilik yaşa düzelmemesi milyonlarca vatandaş tarafından heyecanla ve merakla bekleniyor. Normal şartlarda Aralık ayında TBMM’ye gelmesi beklenen EYT yasası Ocak ayına ertelendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada düzenlemenin Aralık ayında Meclis’e sunulmasının planlandığı ancak yapılan hızlı çalışmalara rağmen ocak ayını bulabileceğini söyledi. Bakan Bilgin, bunun yeni bir çalışma olmadığını uzun süreden beri üzerinde çalışmaların sürdüğünü de sözlerine ekledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

EYT yasası ile ilgili en önemli sorunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Maliye Bakanı Nurettin nebati arasında fikir ayrılığı olması olduğu iddia edildi. Konu ile ilgili ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi ve 2 bakana anlaşmaları yönünde talimat verdi.

Kulislerde dolaşan iddialara göre Maliye Bakanı Nurettin nebati tek seferde 1.8 milyon kişinin emekli olmasını iş dünyası için büyük bir yük olacağını düşünüyor. Ayrıca bakan Nebati, bu durumda bütçe Sıkıntısı da oluşabileceğini söylüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise vatandaşı Aralık ayında EYT yasasının meclise geleceği yönünde söz verdiklerini belirterek Bu noktadan sonra geri dönüşün olmayacağını söylüyor.

Söz konusu fikir anlaşmazlığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da iletildi. AK Parti kulislerinde an gelen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan bakanlarla görüşerek bir an önce anlaşmaları yönünde talimatını verdi.

VATANDAŞIN HAK KAYBI OLMAYACAK

Ankara kulislerinde dolaşan diğer bir iddia ise düzenlemesi Ocak ayında meclis gündemine gelse bile vatandaşların hak kaybı olmayacak. Çünkü masada bunun önüne geçilmesi için çok önemli görüşmeler yapılıyor. AK Parti Bu konuda bir yönetmelik çıkararak vatandaşın hak kaydını önlemeyi planlıyor.

Ocak ayında EYT yönetmeliği hangi gün çıkarsa çıksın konu ile ilgili yapılacak olan düzenleme sayesinde yasanın yürürlüğe giriş tarihi 1 Ocak olarak belirlenecek. Bu sayede EYT’li vatandaşlar herhangi bir hak kaybına uğramadan maaşlarını almaya başlayabilecek.

YAŞ KRİZİ ÇÖZÜLDÜ MÜ?

EYT yasasında diğer merak edilen Detay ise yaş krizi oldu. Geçtiğimiz yıllarda kadınlarda 48 erkeklerde ise 50 yaş sınırı gündeme gelmişti. Ancak bu sınırlama henüz kesin değil son sözü Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek. Konu ile ilgili bugün yapılacak olan asgari ücret tespit Komisyonu toplantısının ardından kameralar karşısına geçecek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir açıklama yapacağı tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu