Ekonomi

EYT’de son viraj! 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan ve prime takılanlar için SGK’dan son dakika açıklama geldi

EYT’de prim şoku milyonları etkiledi. Artık son viraja geldin. SGK prime takılanlar için son dakika açıklaması yaptı. Prim eksiği olanlar hemen bunu yapın.

EYT’de son viraj! 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan ve prime takılanlar için SGK’dan son dakika açıklama geldi. EYT’de büyük gün yarın. Milyonların beklediği karar için komisyon toplanacak. EYT komisyonunda konuşulacak konular da belli oldu. Özellikle prime takılanların durumu merakla bekleniyor. Peki, EYT’de prime takılanların eksik prim gün sayıları nasıl tamamlanacak? 8 Eylül 1999 öncesi işe girenler EYT başvurularını nasıl yapacak?  9 Eylül 1999 sonrası işe girenlerin durumu ne olacak? İşte EYT son durum…

EYT’lilerin heyecanlı bekleyişi sona eriyor. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar için büyük gün yarın. EYT yasası Meclis’e geldi ve komisyon yarın toplanacak. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren kanun tasarısını komisyon ele alacak nokta komisyonda konuşulacak konularda tek tek ortaya çıktı. Özellikle pirime takılanların durumu merak konusu oldu. EYT’de yaş sınırı Olmazsa da prim gün sayılarını tamamlamak için yapılacaklar merak ediliyor. Peki, 8 Eylül 1999 öncesi işe giren ve prim gün sayısı eksik olanlar ne yapacak? İntibak düzenlemesi yapılacak mı? EYT’de prime takılanlar ile ilgili son dakika açıklamaları haberimiz de…

EYT’DE BÜYÜK GÜN YARIN

Milyonlarca EYT’linin gün beklediği büyük gün geldi çattı. 1999 öncesi işe girenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT yasası ile ilgili detayları Geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Nihayet EYT düzenlemesi meclise ulaştı. Ancak EYT düzenlemesinin meclise gelmesi ile birlikte bugüne kadar bilinmeyen bazı ayrıntılar da ortaya çıktı. Birçok kişi EYT’de Prime takılıyor. Kademeli prim nedeniyle emekli olamayacak kişiler yapmaları gerekenleri merak ediyor.

KOMİSYON YARIN TOPLANIYOR

EYT düzenlemesi ile ilgili Yarın mecliste plan ve bütçe Komisyonu toplanıyor. komisyon toplantısı öncesi Bir açıklamada HDP’den geldi. HDP Diyarbakır milletvekili Garo Paylan, emeklilikte yaşa ve prim gün sayısına takılanlarla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. paylan açıklamasında, “AKP’nin getirdiği teklif yeni mağduriyetler yaratıyor maalesef. Özellikle EYT’lilerin emeklilikte prime takılanlara dönüşmesi riski var. Çünkü Çalışma Bakanı Vedat Bilgin bundan 2 ay önce Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe görüşmelerinde ‘8 Eylül 1999 öncesindeki şartlar neyse, EYT o şartlarla emekli olacaklar’ dedi. O dönem 5 bin prim günü ile yurttaşlarımız emekli olabiliyordu ama gelen teklifle 5 bin 900 güne varan primlerle EYT’liler emekli olabilecek. Bu da EYT’lileri emeklilikte prime takılanlar haline getirecek. Yılbaşında yüzbinlerce yurttaşımız SGK’ya gidip borçlanmalarını yaptılar. 5 bin prim ödeme gününe göre yaptılar. Ama şimdi gelen teklifle 5 bin 900 güne varan primlerle ancak emekli olabilecekleri ortaya çıktı. Bu da EYT’lileri emeklilikte prime takılanlar haline getirecek.” dedi.

PRİME TAKILANLAR NE YAPACAK?

EYT’de bugüne kadar 5.000 prim gün sayısı konuşuluyordu. Ancak yasanın meclise gelmesi ile birlikte kademeli prim gündeme geldi. Peki, EYT’de prime takılanlar ne yapacak? EYT’de pirime takılanların askerlik ve doğum borçlanması haklarını kullanarak Eksik prim gün sayılarını tamamlayabileceği öğrenildi. Ancak bu şekilde de gün sayılarını tamamlayamayanlar isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emekli olabilecek. İsteğe bağlı sigorta primi için 1261 gün detayı da önemliydi. Çünkü isteğe bağlı sigorta sadece 1261 günü kapsayacak.

Başa dön tuşu