Ekonomi

EYT’de yaş bulmacası çözüldü! 4A, 4B ve 4C’liler için tüm hesaplar değişti! 25 yıl ve 5000 gün prim yetiyor

EYT yasası için geri sayım devam ediyor. Artık yeni yıla sayılı günler kalırken vatandaşlar ise EYT’de son durum ne sorusunun yanıtını arıyor. EYT’de yaş bulmacası çözüldü ve hesaplamalar yeniden yapıldı.

EYT’de yaş bulmacası çözüldü! 4A, 4B ve 4C’liler için tüm hesaplar değişti! 25 yıl ve 5000 gün prim yetiyor. EYT düzenlemesi adım adım sona doğru geliyor. Ancak yasadan faydalanmak için aranan tüm şartları yerine getiriyor olmak gerekiyor. Prim gün sayısı eksik olanlar şimdiden askerlik borçlanması ve doğum borçlanması ile eksik prim gün sayılarını tamamlamak üzere harekete geçti. Gözler şimdi Aralık ayında açıklanacak olan takvimde. Tüm şartları yerine getiren EYT’liler ilk etapta emekli edilecek ancak kademe kademe şartları tamamlayan EYT’lilere emeklilik hakkı verilecek.

EYT yasasından ilk etapta 1.5 milyon kişinin emekli olması bekleniyor. Yani Prim gün sayısını ve yaş şartının yerine getirenler EYT çıktığı gibi emeklilik hakkını elde edecek. Ancak henüz prim ve yılı tamamlamamış olanlar ise yavaş yavaş emeklilik hakkına almaya başlayacak. Yaklaşık 6 milyon olduğu tahmin edilen emeklilikte yaşa takılanlar Bu sayede zaman içinde emeklilik hakkını elde edecek.

HİZMET TESPİT DAVASI İÇİN SÜRE VAR

EYT’liler için Eksik prim gün sayılarını tamamlamak önemli. Bunun içinde birçok farklı yöntem var. Hizmet tespit davası daha bu yöntemlerden bir tanesi. Yani geçmiş dönemlerde bir işyerinde sigortasız olarak çalışan ya da primleri yatırılmayan kişiler dava açarak hizmet tespitinde bulunabilir.

Ancak hizmet tespit davası açabilmek için 5 yıllık süreyi göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yani 5 yıl içinde dava açmanız durumunda sigorta yapılıp pirimlerin yatırılıp yatırılmadığını dair müfettiş incelemesi yapılabiliyor. Fakat hizmet tespit davasında sigortasız çalıştırılan ancak sonrasında aynı yerde sigorta yapılan işçiler De Dava açabiliyor bu durumda 5 yıllık süreye bakılmıyor.

ARTIK İSPAT ETMEK DAHA KOLAY

Hizmet tespit davalarında geçmiş dönemlerde çalışanların delilleri toplaması bekleniyordu. Fakat Yargıtay’dan verilen son karar adeta Emsal niteliğinde olduğu. Yargıtay’ın verdiği bir karar da bir işçinin hizmet tespit davasında mahkemelerin bu davalarda delilleri araştırılması gerektiğine hükmedildi. Yani artık mahkemeler sadece işçinin getireceği delillere göre değil aynı zamanda kendisinin edineceği belgelere göre de karar veriyor. Bu durumda da ispat etmek artık daha kolay oluyor.

BORÇLANMA EN KOLAY YOL

Özellikle yıl şartını yerine getiren ancak prim gün sayısında eksiği bulunanlar için en kolay yol askerlik ya da doğum borçlanması. Ancak borçlandığı sadece askerlik ve doğumlarla sınırlı da olmuyor. avukatlık stajı, doktora veya uzmanlık öğrenimi, yurtdışındaki görev, Grev ve lokavt ta geçen sürelerde borçlanmadan sayılıyor. Ayrıca Gurbetçi vatandaşlar da yurtdışı borçlanması yapabiliyor.

Firma ihtiyacı olan bağ-kurlular için ise İhya formülü var. Yani Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapan bağ kurlular geçmişte don durdukları hizmet süresini yeniden canlandırma hakkına sahip.

Başa dön tuşu