Ekonomi

EYT’den emekli olamayanlar üzülmeyin! SGK toplu para iadesi yapıyor, başvuru yapmak için geç kalmayın

EYT çıktı milyonlar emeklilik hakkını aldı. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı emekli olamayanlar da üzülmesin. Başvuru yapana toplu para iadesi var. SGK’ya başvuru için geç kalmayın.

EYT’den emekli olamayanlar üzülmeyin! SGK toplu para iadesi yapıyor, başvuru yapmak için geç kalmayın– Emeklilik bekleyen ancak çeşitli nedenlerden dolayı bu hakkı elde edemeyen milyonlarca kişi var. Son olarak EYT’nin de çıkmasıyla hala emekli olamayanlara SGK’dan müjde geldi. Eğer şartlardan birini yerine getiremiyor ve bu sebeple de emekli olamıyorsanız üzülmeyin. Yazılı başvuru yapanlara prim iadesi yapılıyor. Ödediğiniz tüm primleri SGK’dan toplu olarak geri alma şansınız var.

Çalışan milyonlarca kişinin hayali emekli olmak ve yaşlılık zamanlarını konforlu geçirmek. Ancak bazı kişiler emeklilik şartlarından birini bile yerine getirememeleri halinde bu hayalleri suya düşüyor. Milyonlarca kişinin EYT yasası ile umudu vardı ancak onda da bazı şartların konulmasından dolayı emekli olamayan çok sayıda kişi var. Neyse ki çeşitli sebeplerden dolayı emeklilik hakkını elde edemeyenlere SGK’dan müjdeli haber geldi. SGK, bir şartı bile yerine getiremediği için emekli olamayanlara prim iadesi yapacak. SGK’dan toplu para iadesi alabilmek için bazı şartlar var. Peki SGK prim iadesinden kimler yararlanabilir? İşte merak edilenler…

SGK TOPLU PRİM İADESİ NEDİR?

Emekli olamayan ve bu sebeple de bugüne kadar ödediği primi geri almak isteyen vatandaşlar için duyu geldi. SGK toplu para iadesi detayları belli oldu. SGK’dan prim iadesi alabilmek için öncelikle emeklilik şartlarından birini yerine getirememek gerekiyor. Yani yaş ve yıl şartını doldurduğu halde prim gün sayısı yeterli gelmeyenler başvuru yaparak toplu prim iadesi alabiliyor.

PRİM İADESİ İÇİN ŞARTLAR BELLİ OLDU

Milyonlarca kişi emeklilik hayali kurarken EYT yasası detayları da geçtiğimiz günlerde belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşa bakılmadan şartları taşıyan herkesin EYT ile emekli olabileceğini duyurdu. Yaş şartı olmadığı için yaklaşık 2,5 milyon kişi Şubat ayında emekli maaşı almaya başlayacak. Ancak bunun yanında bir de prim günü yeterli olmayanlar var. EYT ile emeklilik için prim gün sayısı tutmayanlar ise toplu prim iadesi için araştırma yapmaya başladı.

Eğer EYT’den ya da normal yöntemlerle emekliye ayrılmanız artık mümkün değilse SGK’ya başvuru yaparak ödediğiniz primleri geri alma hakkına sahipsiniz. Ancak bunun öncesinde borçlanma da dahil olmak üzere tüm yolları denemiş olmanız gerekiyor. Her yolu denemenize rağmen emekli olamıyorsanız toplu prim iadesi için başvuru yapabilirsiniz. SGK toplu prim iadesi başvuru şartları ise şöyle:

Çalıştığı işten ayrılan vatandaşlar

1 Ekim 2008 senesi sonrası çalışmaya başlayan vatandaşlar

İş yerini kapatan vatandaşlar

Emeklilik yaşı gelmesine rağmen şartları sağlayamayan vatandaşlar.

Şartları karşılayan ve onay alan vatandaşlar toplu prim iadesi alabiliyor.

YAZILI BAŞVURU YAPMAK GEREKİYOR

SGK’dan toplu prim iadesi almak isteyenlerin başvurularını yazılı olarak yapmaları gerekiyor. Yaşadığınız yerde bulunan SGK il müdürlüklerine dilekçe vererek başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Yapılan incelemeler sonucunda başvurunuz uygun bulunursa toplu prim iadesi PTT hesabınıza yatıyor.

Başa dön tuşu