Ekonomi

EYT’li olmak şart değil! O kişiler hemen başvuru yapsın, sigorta başlangıç tarihini 1 ay öne çekiyor! Prim dopingi yüzünüzü güldürecek

Emeklilik hayali kuran ancak EYT tutmayanlara müjde. EYT’li olmaya gerek yok, bu yöntemi kullanarak sigorta başlangıç tarihini öne çekebilirsiniz. Milyonları etkileyecek o formül bulundu.

EYT’li olmak şart değil! O kişiler hemen başvuru yapsın, sigorta başlangıç tarihini 1 ay öne çekiyor! Prim dopingi yüzünüzü güldürecek. Milyonlarca kişinin merakla ve heyecanla beklediği emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi ile ilgili cumhurbaşkanı Erdoğan detayları açıklamıştı. EYT Yasası için artık geri sayım başlarken erken emekli olma yollarını arayan daha milyonlarca vatandaş bulunuyor. Özellikle EYT ile emekli olma şansı bulunmayanlar sigorta başlangıç tarihini geri çekmek için formüllere ulaşmaya çalışıyor. Bir günlük değişim bile emekli olmak isteyenlerin hayatını etkilerken özellikle yıpranma payı olanlar için müjdeli haber geldi. Bu yöntemi kullananlar fiili hizmet süresi zammı alarak emeklilik tarihini öne çekebilir. 40’ın üzerinde işkolunda yıpranma payı var. Peki, yıpranma payı olan meslek kodları hangileri? Erken emekli olabilecek meslekler neler?

EYT düzenlemesi ile birlikte milyonlarca kişi erken emekli olacak. Artık EYT için geri sayım başlarken bu kapsama girmeyen vatandaşlar da erken emeklilik yollarını arıyor. Özellikle EYT tutmayanlar ikinci bir plan için çalışmaya başladı bile. Peki, erken emekli olmak için ne yapmalısınız? Sigorta başlangıç tarihi nasıl geri çekilir? Kimler erken emekli olabilir?

BAZI MESLEK GRUPLARINDA ÇALIŞANLAR ERKEN EMEKLİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde kameralar karşısına geçerek milyonlarca kişinin yıllardır merakla beklediği erken emeklilik için müjdeyi verdi. EYT düğümü cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ile çözüldü. Bu hafta Meclis’e sunulması beklenen emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi tutmayanlar ise farklı formüller üzerinde çalışmaya başladı. Eğer EYT size tutmuyorsa filan yapılan uygun meslek kodu ile ilgili bildirimleri yapabilirsiniz. Yani şu anda 40’tan fazla meslek grubu için erken emeklilik yolu açık. Peki, sigorta başlangıç tarihi nasıl öne çekilecek?

SİGORTA BAŞLANGIÇ TARİHİ ÖNE ÇEKİLİR Mİ?

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin daha önce yaptığı açıklamada sigorta başlangıç tarihini öne çekmenin mümkün olmadığını söylemişti. Ancak EYT düzenlemesi tutmayanlar yine de çalıştıkları meslek koduna bakabilir. Aralarında madencilik, polislik, askerlik gibi mesleklerinde bulunduğu 40’tan fazla meslek kodu erken emekli olma imkanına sahip oluyor. Özellikle yıpratıcı işlerde çalışanlar için yıpranma payı veriliyor. Yasa gereği tehlikeli ve ağır işlerde çalışan kişiler bu koddan faydalanarak erken emekli olma hakkına sahip oluyor. Bu meslek gruplarında çalışanların hizmet süresi 15 yıl olarak belirlendi. Yani 25 yıl çalışmaya gerek olmadan bu mesleklerden birinde çalışarak erken emeklilik şansını elde edebilirsiniz. Fakat herhangi bir yöntemle sigorta başlangıç tarihini öne çekme şansınız bulunmuyor.

Başa dön tuşu