Ekonomi

EYT’liler bir yıl beklemek istemiyorsanız hemen bunu yapın! SGK uzmanı beklemeden emekli olmanın formülünü tek tek anlattı

EYT yasası ile emekli olmak isteyenler dikkat! Bir yıl beklemek istemiyorsanız hemen bunu yapın. SGK uzmanı tek tek anlattı. Yapmayan 1 yıl geç emekli olacak.

EYT’liler bir yıl beklemek istemiyorsanız hemen bunu yapın! SGK uzmanı beklemeden emekli olmanın formülünü tek tek anlattı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Aralık ayında açıklanması beklenen EYT yasasını heyecanla bekliyor. Ancak bir yandan da EYT’de yaş sınırı olacak mı sorusu gündemde. Çünkü geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaş sınırı ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulunmuştu. EYT’de kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı olması gündemde. Bu tartışmalar devam ederken Sosyal Güvenlik Uzmanı Akay Tekin, çok önemli uyarılarda bulundu. EYT’den bir yıl erken yararlanmak için yapmanız gerekenler haberimizde…

EYT yasası son dakika gelişmeleri milyonlarca kişi tarafından merakla takip ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre EYT düzenlemesi Aralık ayında TBMM gündemine gelecek. Bakan Vadat Bilgin, Ocak ayına sarkmadan düzenlemeyi tamamlamayı istediklerini belirtirken aynı zamanda düzenlemeye ilişkin yeni bilgileri de verdi. EYT’de yaş sınırı olabilir. Kadınlarda 48, erkeklerde ise 50 yaş üstünde duruluyor. EYT düzenlemesi ile ilgili SGK uzmanı Akat Tekin de çok önemli açıklamalar yaptı. Bir yıl beklemek istemiyorsanız bu açıklamalara mutlaka kulak verin.

2 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ EMEKLİ OLACAK

EYT düzenlemesinin Aralık ayında TBMM’ye gelmesi beklenirken düzenlemeden 8 Eylül 1999’dan sigortalı olan milyonlarca kişinin yararlanacağı öğrenildi. Ancak EYT’den faydalanabilmek için bazı şartlara da uygun olmak gerekiyor. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, ilk etapta tüm şartları taşıyan 2 milyon kişinin emekli olacağını açıklarken ardından da kademi olarak EYT’lilere emeklilik verilecek.

SGK UZMANINDAN KRİTİK UYARI GELDİ

Sosyal Güvenlik Uzmanı Akay Tekin, emeklilik bekleyen milyonlarca EYT’li için çok önemli uyarılarda bulundu. Katıldığı bir canlı yayında EYT’lilere önemli tavsiyeler veren Sosyal Güvenlik Uzmanı Akay Tekin, yoğun talep olacağını belirterek şimdiden vatandaşların harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Akay, bir an önce e-Devlet’e giriş yaparak hem 4A hem de 4B, 4C hizmet dökümlerinin kontrol edilmesi gerektiğini belirtirken EYT çıktıktan sonra hataların düzeltilmesinin çok zor olacağını ifade etti. Elini çabuk tutmayan ve süresi içinde başvuru yapmayanların bir yıl beklemek zorunda kalacağını söyleyen Akay, Aralık ayı bitmeden mutlaka kontrollerin yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Başa dön tuşu