Ekonomi

EYT’liler dikkat! Eksik prim günleri için ek borçlanma fırsatı sunuldu!

Nerede ise 24 yıl önce yürürlüğe girmiş olan sigorta kanunu sebebi ile bir anda emeklilikte yaş şartına dahil edilen milyonlarca vatandaşın mağduriyeti sonunda giderildi. Prim günü ve hizmet süresi şartlarına tabi tutulurken söz konusu sigorta kanunu sebebi ile senelerdir emekli olamayan EYT’liler için yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın önderliğinde yürütülen ve 3 Mart tarihinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalı ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşan EYT düzenlemesi, milyonlarca vatandaşı emeklilik başvurusu için SGK Müdürlüklerine yönlendirdi.

Yasalaşan EYT düzenlemeleri ile birlikte ilk yıl toplamda 2 milyon 250 bin kişinin emeklilik hakkına kavuşabileceği belirtilirken sigorta giriş tarihi ve sigortalılık süresi şartlarını sağlayan ancak prim günü eksik kalan vatandaşlar kara kara düşünmeye başladı. Bu noktada devreye giren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, eksik kalan prim günlerinin 3 farklı formül ile tamamlanarak yasadan yararlanılabileceğini bildirdi. Peki, prim borcu nasıl kapatılır? Birkaç kere borçlanmadan yararlanılabilir mi?

BAKAN VEDAT BİLGİN’DEN İLAVE BORÇLANMA AÇIKLAMASI!

Geçtiğimiz yılın temmuz ayında EYT düzenleme çalışmalarına başlandığını duyurmuş olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, düzenlemenin yasalaşmasının ardından yeni bir açıklama yaptı. Açıklamasında yasa kapsamında olan ancak prim günü eksik olan EYT’li vatandaşlara seslenen Bakan Bilgin, şu ifadeleri kullandı: “Panik olmaya gerek yok. ‘Borçlanma yaptım ancak günüm yetmedi. Yine borçlanma yapabilir miyim?’ Borçlanma yaptığı halde günü yetmeyen vatandaşlar eğer hakları var ise ilave borçlanma yapabileceklerdir.”

EKSİK PRİM GÜNLERİ NASIL TAMAMLANIR?

Eksik prim günlerinin tamamlanması hususunda en çok bilinen yöntemler askerlik ve doğum borçlanmasıdır. Kadınlar çocuk başına 2 yıl, toplamda 6 yıl kadar borçlanma ile eksik prim günlerini tamamlayabilirler. Erkekler ise askerlik borçlanmasından yararlanarak azami 540 gün kazanabilirler.

Avukatlar da “stajyer avukat” olarak görev yaptıkları 1 yıllın staj süresini borçlanarak eksik prim günlerini tamamlayabilirler. Ayrıca 18 yaşını aşan erkek ve kadın gurbetçiler de dış borçlanma hakkından yararlanarak eksik prim günlerini tamamlayabilirler.

Başa dön tuşu