Ekonomi

EYT’liler dikkat! Emekli oldum diye sevinirken üzülmek zorunda kalmayın!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde milyonları ilgilendiren EYT hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamanın ardından yaklaşık 2.500.000 kişi emekli olduğunu öğrenerek sevincini yaşadı. Ancak bunlara dikkat etmezseniz emekliliğinizin sevincini yaşayamadan çok üzülebilirsiniz!

Asgari ücretin açıklanmasının ardından, aylardır gündemde olan Türkiye’nin en önemli ikinci konusu EYT de geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarla çözüme kavuşmuş oldu. EYT konusunda yaş sınırı olmadan ve prim gün sayısı ve çalışma yılını dolduran tüm vatandaşlar isterlerse emekli olabiliyor. Emekli olmak isteyenlerle cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların ertesi günü de gerekli belgelerini hazırlayarak SGK kapısında kuyruk oluşturmaya başladılar.

BİRÇOK SENARYO YAZILMIŞTI

Emeklilikte yaşa takılanlar için aylardır birçok senaryo yazılıp çiziliyor. EYT hakkında birçok iddia atıldı, ortaya çıkan iddialar günlerce televizyon programlarına konu oldu. Ancak çarşamba günü akşam saatlerinde cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayında yaptığı EYT hakkında konuşma ile bir sorun daha çözüme kavuştu. Asgari ücretin açıklanması ve EYT sorunun da çözüme kavuşmasının ardından gözler artık emekli memur maaşlarına yapılacak olan zamma çevrildi.

UZMANLAR UYARDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT hakkında yaş şartının ortadan kalktığını paylaştıktan sonra vatandaşlar SGK binalarına ve e-Devlet uygulamasına yönelmeye başladı. Eksik gün primi olanlar için uzmanlardan uyarı geldi. ‘Sosyal güvenlik kurumunda tanıdıklarımız var, eksik gün primlerinizi tamamlarız, aylık bağlama ve emeklilik işlemlerini hallederiz.’ diyenlere dikkat!

FIRSATÇILARA DİKKAT

Ahde Vefa Platformu Başkanı Nuran Kırlak konuya ilişin olarak, “Vatandaşlar EYT hakkında açıklama yapılmasının ardından vatandaşlar borçlanma ve prim sayıları hakkında kesin bilgi almak için SGK kapılarında kuyruk oluşturdu. Prim eksiği olanlara bizim tanıdıklarımız var, eksiklerinizi tamamlarız şeklinde yorum yapanlara dikkat. Sizleri kullanarak fırsatçılık yapmalarına izin vermeyin. Kesin bilgiyi her zaman resmi kurum ve kuruluşlardan öğrenebilirsiniz. Kulaktan duyma bilgiler ile hareket etmeyin. Bizler de platform olarak gönüllü olarak ücretsiz danışmanlık vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu