Ekonomi

EYT’liler dikkat! Mutlaka 31 Aralık’a kadar başvuru yapın! 12 bin TL indirim var

Uzmanlardan EYT’lilere uyarı üstüne uyarı geldi. Mutlaka 31 Aralık tarihine kadar başvurunuzu yapın. Çünkü 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren 37 bin lira olan askerlik borcu 55 bin liraya yükselecek.

EYT’liler dikkat! Mutlaka 31 Aralık’a kadar başvuru yapın! 12 bin TL indirim var. EYT yasası Yılbaşından sonra çıkıyor. Hükümet bu konuda çalışmalarına hız verirken prim gün sayısı eksik olanlar askerlik borçlanması yaparak tamamlamaya çalışıyor. Ancak askerlik borçlanması için mutlaka yılbaşına kadar başvuru yapmak gerekiyor. Çünkü yılbaşında asgari ücrete yapılacak olan zamla birlikte askerlik borçlanması ödemesi de 37 bin liradan 55 bin liraya çıkacak. Üstelik asgari ücrete %30 daha fazla zam yapılması halinde daha da yüksek bir borçlanma söz konusu olacak.

Asgari ücret zammı 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak. Ancak asgari ücrete yapılan zamla beraber doğum izni, dış borç, askerlik borcu, işsizlik maaşı gibi birçok ödemeye zam gelecek. Özellikle EYT’lilerin bu konuda bir an önce başvuru yapması gerekiyor. Çünkü yılbaşından sonra doğum borçlanması ve askerlik borçlanması tutarları da artacak.

ASKERLİK BORÇLANMASI VE DOĞUM BORÇLANMASINA ZAM GELECEK

Eyt’de emekli olacak olan ve prim sıkıntısı bulunanlar askerlik borçlanması ve doğum borçlanması yaparak bu Sorunu gidermeye çalışıyor. Ancak Uzmanlar doğum borçlanması ve askerlik borçlanması yapmak isteyenlere 31 Aralık tarihi için uyarılarda bulundu. Eğer prim gün sayınız eksikse mutlaka Yılsonuna kadar başvurunuzu yapın Aksi halde Yeni yılda zamlı olarak ödemek zorunda kalacaksınız.

ASGARİ ÜCRETE GÖRE BELİRLENİYOR

Bugün asgari ücret tespit Komisyonu 2. Toplantısını gerçekleştirecek. Ancak asgari ücret zammı sadece çalışanları değil aynı zamanda halkı da yakından ilgilendiriyor. Sosyal Sigortalar kurumuna ödenen her şey asgari ücrete göre belirleniyor. Ayrıca kurum tarafından verilen maaşlar da asgari ücrete Endeksli olarak hesaplanıyor.

Özellikle EYT düzenlemesinden faydalanmak isteyenler için 31 Aralık 2022 son tarih. Bu tarihe kadar doğum borçlanması ve askerlik borçlanması yapanlar 2022 yılına göre Ödeme yapacak. Ancak 1 Ocak tarihinden itibaren başvuru yapanlar zamlı asgari ücret üzerinden borçlarını ödeyecek.

DİLEKÇE İLE BAŞVURU YAPMAK GEREKİYOR

EYT kapsamına giren ancak prim gün sayısı eksik olanlar ay sonuna kadar başvuru yapabilir. Bugün başvuru yapanlar günlük 69 lira üzerinden borçlanacak. Yani şu anda 18 aylık askerlik borçlanması tutarı 37 bin lira olarak belirlendiğini ancak Yeni yılda asgari ücrete %30 zam yapılması durumunda bu ödeme 55 bin liraya yükselecek. Yani yılbaşı öncesi başvuru yapanlar 12 bin lira karlı olacak.

Başa dön tuşu