Ekonomi

EYT’liler emeklilik çılgınlığı yaşıyor ama kötü haber var! Bu maaşlar soğuk duş etkisi yapacak! Düşük maaş tehlikesi can yakacak

EYT’liler mutluluk sarhoşu ancak kötü haberler var. EYT’lilerin maaşları kalem kalem hesaplandı. Dikkat düşük maaş tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

EYT’liler emeklilik çılgınlığı yaşıyor ama kötü haber var! Bu maaşlar soğuk duş etkisi yapacak! Düşük maaş tehlikesi can yakacak. Milyonlarca kişi EYT’nin çıkmasını beklerken müjdeli haber Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Yaklaşık 2.5 milyon kişi Yeni yıla emekli olarak giriyor. Milyonlarca vatandaş bunun mutluluğunu yaşarken uzmanlardan kötü haber geldi. EYT’de dikkat edilmesi gereken gözden kaçan önemli bir nokta var. Aylık bağlama noktasında bazı vatandaşlar düşük maaş alabilir. Peki, EYT’liler ne kadar maaş alacak?

EYT yasası milyonlarca vatandaş tarafından heyecanla beklenirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde tüm detayları açıkladı. Gerekli şartları taşıyanlar yaş sınırı olmadan emeklilik dilekçesini verebilecek. Yani EYT’de yaş şartı kaldırıldı. Bu durumda yaklaşık 2 milyon 500 bin kişinin Şubat ayında emekli maaşını alması bekleniyor. Ancak uzmanlara göre EYT’liler düşük maaş alacak. Peki, EYT’lilerin maaşı ne kadar olacak?

EYT’LİLER NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Uzmanlar, emekli maaşı bağlanırken 5510 sayılı kanunun aynı şekilde yürürlükte olduğuna dikkat çekti. Yani EYT’liler de bu kanuna göre Maaş almaya başlayacak. Buna göre 3 farklı dönem üzerinden emekli aylığı hesaplaması yapılacak. Emekli maaşı hesaplanırken 1993 öncesi çalışanlar, 2000 ile 2008 arasında Çalışanlar ve 2008 sonrası çalışanlara farklı aylık bağlama oranları bulunuyor. EYT’lilerin maaşlarının bu üç dönem üzerinden Ortalama olarak bağlanacağı konuşuluyor.

ORTALAMA EMEKLİ AYLIĞI 4600 TL OLACAK

Kocaeli Üniversitesi çalışma ekonomisi ve endüstriyel ilişkiler bölümü öğretim üyesi profesör doktor Aziz Çelik, EYT’lilerin alacağı Maaşlar konusunda değerlendirmelerde bulunduğu. Şu anda işçi emeklilerinin ortalama emekli maaşının 4600 TL olduğunu söyleyen Çelik, EYT’lilerin de bu oranda maaş alacağını dile getirdi.

Çelik, bu kapsamda EYT’lilerin SGK’dan bir miktar harçlık olacağını belirtirken bir yandan da Çalışmaya devam edebileceğini söyledi. Ancak dikkat edilmesi gereken noktanın emeklilik hakkının eski sistemden olması olduğuna dikkat çeken Çelik, emekli maaşlarının da eski sistemden hesaplanacağını söyledi.

DÜŞÜK MAAŞ TEHLİKESİ VAR

Yılbaşında emekli olmanın heyecanını yaşayan milyonlarca EYT’li şu anda farkında değil ancak eski sistemden hesaplama yapılması halinde düşük maaş tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklar.

Başa dön tuşu