Asayiş

EYT’liler için bomba açıklama! Vedat Bilgin konuştu “3 kriteri” yerine getiren milyonlar Şubat’ta maaşına kavuşacak

EYT yasası son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Bakan Vedat Bilgin EYT’lilere ilgilendiren bomba açıklamayı bu sabah yaptı. Emekli olabilmek için üç kriteri yerine getirmek gerekiyor.

EYT’liler için bomba açıklama! Vedat Bilgin konuştu “3 kriteri” yerine getiren milyonlar Şubat’ta maaşına kavuşacak. Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi olarak bilinen EYT yasası ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin milyonlarca EYT’liyi ilgilendiren çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Vedat Bilgin bu sabah yaptığı açıklamada çok önemli 3 kriteri kamuoyu ile paylaştı. Artık EYT yasası için geri sayım başlarken bu üç Kriteri yerine getiren Milyonlar Şubat ayında emekli maaşına kavuşacak. EYT yasası son dakika gelişmeleri haberimizde…

EYT düzenlemesi Türkiye’nin gündemini uzun zamandan beri meşgul ediyor. Hükümetten yapılan son açıklamaları bakacak olursak düzenleme ile ilgili detaylar Aralık ayının ortalarında kamuoyu ile paylaşılacak. Heyecanla beklenen EYT yasası ile ilgili yeni bir açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan kişileri yakından ilgilendiren bu açıklamaya göre emekli olabilmek için üç önemli Kriter bulunuyor. Bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda EYT’den faydalanacak kişi sayısı her geçen gün artıyor. Peki, EYT ile kimler emekli olabilecek? EYT’de ilk maaş ne zaman yatacak?

BAKAN VEDAT BİLGİN’DEN KRİTİK AÇIKLAMA

EYT düzenlemesi milyonlarca kişi tarafından merakla beklenirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin herkesi ilgilendiren son dakika açıklamalarında bulundu. Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili konuşan bakan Vedat Bilgin, çalışmaların devam ettiğini ve ilk aşamada bir buçuk milyon kişinin düzenlemeden yararlanacağını söylemişti. Ancak Vedat Bilgin bu sabah yaptığı son açıklamada EYT ile ilk etapta emekli olacak kişi sayısının 2 milyona kadar yükselebileceğini belirtti.

ÜÇ ÖNEMLİ KRİTERİ TEK TEK AÇIKLADI

EYT yasası ile ilgili son düzenleme Aralık ayında ortaya çıkacak. Yani artık EYT düzenlemesi için geri sayım başladı. Ancak yeni emeklilik sisteminde çok önemli üç Kriter bulunuyor. Prim gün sayısı, yıl ve yaş EYT’de çok önemli. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bu üç kriteri mutlaka yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizerken emeklilik ile ilgili kişi sayısında her geçen gün arttığını söyledi. Bakan Vedat bildiğin açıklamasında şu anda bir buçuk milyon kişinin ilk etapta EYT’den faydalanmasını beklediklerini belirtirken bu sayının Şubat ayına kadar 2 milyona çıkabileceğini söyledi.

EYT’DEN EMEKLİ OLACAK KİŞİ SAYISI AYDAN AYA DEĞİŞİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kabine toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçti. Bakan Bilgin’e en çok sorulan sorular arasında EYT ile emekli olacak kişi sayısı yer alıyordu. Bakan Bilgin, düzenleme ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Diğer iki şartı doldurup yaşı bekleyenler var. ‘Hiç yaş şartı olmasaydı bugün kaç kişi emekli olabilir’ diye baktık. Bunların sayısı aydan aya değişiyor. Haziran rakamları 1,5 milyonun biraz üzerindeydi. Yarın bu sayı 1,6 milyon, 1,7 milyon veya aralık sonu itibarıyla da tahmin ediyorum Meclis’ten kanun çıkarken bakılacak 2 milyon civarında olabilir veya değişebilir. Biz bunları dikkate alan bir çalışma yapıyoruz. Yani şu an iki şartı doldurup emekli olabileceklerin sayısı 1,6 milyon civarında. Yarın biraz daha artabilir. Biz onlarla ilgili bir düzenleme yapıyoruz.”

Başa dön tuşu