Ekonomi

EYT’liler için maaşa ek promosyon müjdesi! 7.500 TL ila 10.000 TL arası ek ödeme ilk maaşla birlikte hesaplara geçecek

EYT’lilere çifte müjde! Şubat ayında ilk maaşını alacak olan emekliler maaş promosyonu da alacak. Başvuru şartı var, ilk maaşa ek ödeme için acele edin.

EYT’liler için maaşa ek promosyon müjdesi! 7.500 TL ila 10.000 TL arası ek ödeme ilk maaşla birlikte hesaplara geçecek – EYT düzenlemesinin detayları geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. 2 milyon 250 bin kişi ilk etapta EYT kapsamında emekli olacak. EYT’de yaş şartının kaldırılması ile birlikte milyonlarca kişi resmen bayram etti. Yeni yılın ilk günlerinden itibaren emeklilik başvuruları başlayacak. Ancak EYT’liler için bir müjde daha geldi. Şubat ayında resmen bayram havası secek. Çünkü EYT’liler çifte ödeme alacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından oluşturulan çalışma grubu aylardır EYT düzenlemesi üzerinde çalışıyordu. Milyonların merakla beklediği düzenlemenin detayları geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrasında EYT’de yaş şartı da netlik kazandı. EYT’de şartları taşıyanlar yaşa bakılmaksızın emekli olacak. Ocak ayında başvurular başlayacak. Şubat ayında ise ilk maaşlar hesaplara geçecek. EYT’lilere bir müjde de bankalardan geldi. İlk maaşla birlikte emekli promosyon ödemesi de hesaplara geçecek.

İLK MAAŞ ŞUBAT AYINDA HESAPLARA YATACAK

Yaklaşık 2,5 milyon kişi Ocak ayında emeklilik dilekçesi verecek. Sosyal Güvenlik Kurumlarında şu anda yoğunluk yaşanıyor. EYT ile emeklilik işlemleri yoğunluğun önlenebilmesi amacıyla e-Devlet üzerinden de yapılabilecek. Ocak ayında dilekçesini veren EYT’liler ilk maaşlarını Şubat ayında alacak. EYT’lilerin emekli maaşları ise primlerine göre hesaplanacak. Yani son yapılan prim ödemesi üzerinden emekli maaş hesabı yapılacak.

BANKALARDAN DA MÜJDE GELDİ

EYT’lilere ikinci müjde ise bankalardan geldi. Şubat ayında emekli maaşını almaya başlayacak olan kişilere bankalar da promosyon ödemesi yapacak. SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklisi fark etmiyor. Emekli maaşı bağlanan herkes seçtiği bankaya maaşını taşıyıp 3 yıllık söz vermesi halinde promosyonu alabiliyor. Yani EYT’liler de yeni yıldan itibaren diğer emeklilerle aynı haklara sahip olacak.

7.500 TL İLA 10.000 TL ARASI EK ÖDEME

EYT’lilere verilecek emekli maaş promosyonu da belli oldu. Şu anda tüm bankalarda promosyon kampanyaları devam ediyor. 2023 yılında bankalar maaş promosyonlarına da güncelleme yapacak. Ancak şu an güncel rakamlara bakacak olursak EYT ile emekli olanlar ilk maaşlarına ek olarak bankalardan 7.500 TL ila 10.000 TL arası promosyon alma hakkına sahip olacak.

Emekli promosyonu almak isteyen EYT’lilerin emeklilik hakkını elde ettikten sonra yapmaları gerekenler de var. Emekliliği onaylananlar maaşlarını almak istedikleri bankayı e-Devlet üzerinden seçebilecekler. Ardından da seçtiğiniz bankanın şubesine giderek 3 yıllık maaş sözü vermeniz gerekiyor. İşlemleri tamamlayanların ilk maaşları ile birlikte promosyon ödemeleri de hesaplarına geçecek.

Başa dön tuşu