Ekonomi

EYT’lileri coşturacak müjde geldi! En düşük maaş netleşti, o iddialar yalan çıktı! 1 Mart’ta milyonlar bayram edecek

EYT’liler için Müjde AK Parti’den geldi. TBMM başkanlığına sunulan EYT düzenlemesi ile ilgili son dakika haberi milyonları Bayram ettirecek. İşte EYT’lilerin alacağı maaş…

EYT’lileri coşturacak müjde geldi! En düşük maaş netleşti, o iddialar yalan çıktı! 1 Mart’ta milyonlar bayram edecek. EYT düzenlemesi yaklaşık 2.5 milyon kişiyi yakından ilgilendiriyor. AK Parti kurmayları tarafından hazırlanan düzenleme geçtiğimiz hafta meclise sunuldu ve bugün kararın çıkması bekleniyor. Heyecanla beklenen EYT yasası öncesinde Ak Parti grup başkan vekili Muhammed Emin Akbaşoğlu çok önemli açıklamalarda bulundu. Peki, EYT’liler ilk maaşlarını ne zaman alacak? EYT’liler düşük maaş mı alacak?

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi Milyonlarca kişi tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor. EYT düzenlemesinin bugün itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına sunulduğu öğrenildi. Konu ile ilgili konuşan Ak Parti grup başkan vekili Muhammed Emin Akbaşoğlu birçok soruya da cevap verdi. Peki, EYT’liler ilk maaşlarını ne zaman alacak? EYT’liler düşük maaş mı alacak?

EYT YASASI TBMM’YE SUNULDU

Neredeyse 6 aydan bu yana büyük bir merak ve heyecanla beklenen EYT yasası TBMM başkanlığına sunuldu. Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesine ilişkin kanun teklifinin detaylarını anlatan Ak Parti grup başkan vekili Muhammed Emin Akbaşoğlu Ayrıca EYT’lilerin düşük maaş alacağı yönündeki iddialara da cevap verdi.

EYT’lilere düşük maaş verilecek iddialarına net bir dille yalanlayan Akbaşoğlu, söz konusu iddiaların sadece bir çarpıtma olduğunu söyledi. Akbaşoğlu Ayrıca EYT’de verilecek en düşük emekli maaşının ne kadar olduğunu da açıkladı.

EYT’DE YAŞ ŞARTI YOK

Bugün TBMM’ye sunulan EYT düzenlemesi ile ilgili konuşan Akbaşoğlu, 4 maddeden oluşan bir yasa tasarısı hazırlandığını dile getirdi. Sade, yalın ve has bir şekilde düzenlemenin hazırlandığını söyleyen Akbaşoğlu:

“EYT platformlarımız yaş şartının kaldırılmasını talep etmişlerdi. Yaşa takılma engelinin kaldırılması mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde yaşa takılmadan emekli olma hakkına sahip. SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı’nda geçerli. Yaş meselesi kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ortadan kalacak. 8 Eylül 1999’dan önceye sigortalılık süresini mevcut mevzuatla götüren çalışanlar yaş şartı olmadan emekli olacak.” diye konuştu.

EYT’LİLER İLK MAAŞLARINI NE ZAMAN ALACAK?

Heyecanla beklenen EYT yasası nihayet meclise gelirken ilk maaşlarını ne zaman ödeneceğine dair sorular da yavaş yavaş yanıt buluyor. Bu konuda Geçtiğimiz günlerde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ilk maaşların ödeneceği tarihin 1 Mart olduğunu açıklamıştı. Ayrıca EYT’lilere düşük maaş verilecek iddiaları da bugün itibariyle yalanlanmış oldu.

EYT yasası ile emekli olacak kişilerin Şubat ayı itibariyle dilekçelerini vereceği tahmin ediliyor. Sosyal güvenlik kurumuna verilen dilekçeler hızlı bir şekilde değerlendirilecek ve EYT ile emeklilik hakkı elde edenler Mart ayından itibaren maaşlarına kavuşacak.

EYT’DE EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Ak Parti grup başkan vekili Akbaşoğlu EYT’de en düşük emekli maaşı ne kadar olacak sorusunu da cevapladı. Akbaşoğlu EYT’lilerin de normal emeklilerden farkı olmayacağını belirterek en düşük emekli maaşının 5500 TL olarak ödeneceğini bildirdi.

Başa dön tuşu