Ekonomi

EYT’siz erken emeklilik şansı! SGK az önce açıkladı, bu kişiler hemen dilekçe vererek emekli olabilir

EYT’den yararlanamayanlar üzülmesin. Sosyal Güvenlik Kurumu az önce açıkladı. Bu kişiler EYT’siz erken emeklilik hakkını elde edebilir. Hemen dilekçe vererek 5500 TL emekli maaşı almaya başlayabilirsiniz.

EYT’siz erken emeklilik şansı! SGK az önce açıkladı, bu kişiler hemen dilekçe vererek emekli olabilir. Yılbaşında emekli maaşlarına %30 zam yapıldı en düşük emekli maaşı ise 3.500 liradan 5.500 liraya çıkarıldı. Milyonlarca vatandaş emekli maaşlarını almak için gün sayarken bir yandan da EYT ile emekli olma heyecanı yaşıyor. Ancak küçücük farklarla EYT’den emeklilik şansını kaçıranlar ise üzgün. Merak etmeyin Sosyal Güvenlik Kurumu bugün sizler için de Müjdeli haberi verdi. EYT’siz erken emeklilik Hakkınızda bulunuyor. Erken emeklilik hayali kuranlar haberimize göz atsın çünkü 2 yıl önce emekli olabilirsiniz.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verileri ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı refah Payı ile birlikte 2023 yılında emekli maaş zammı %30 oldu. Bunun yanı sıra en düşük emekli maaşı ise 3500 liradan 5.500 liraya yükseltildi. Emekli olanlara Aynı yıl içinde banka promosyonu ve bayram ikramiyesi gibi ek ödemelerde veriliyor. Bu sebeple Milyonlarca kişi daha rahat Hayat yaşayabilmek adına emeklilik hayali kuruyor. Son dönemlerde gündeme gelen EYT konusu ile de emekli olamayan vatandaşlara Müjde SGK’dan geldi. Artık erken emeklilik için EYT Beklemeye gerek yok. Bu kişiler SGK’ya hemen dilekçe vererek emeklilik hakkını elde edebilir.

DOĞUM VE ASKERLİK BORÇLANMASI İLE EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Erken emekli olmak isteyen erkekler doğum ve askerlik borçlanmasını kullanarak emeklilik tarihini öne çekebilir. Sosyal güvenlik kurumunun 5510 sayılı yasasının 41 maddesi gereğince erkekler 24 aya kadar askerlik borçlanması yapabiliyor. Kadınlar ise 3 çocuk için toplamda 6 yıllık doğum borçlanması yapma hakkına sahip. Yani bu sayede Kadınlar 6 yıl erken emeklilik hakkını elde ediyor. Tabii ki borçlanma içinde bir takım şartlara uygun olmak gerekiyor.

ASKERLİK BORÇLANMASI ŞARTLARI

Askerlik borçlanması ile birlikte sigortalılar borçlandıkları gün sayısı kadar işe giriş tarihini geri çekebiliyor. Örneğin Ocak 2000 de sigorta girişi yapan bir kişi askerlik hizmetini bu tarihten önceki yılda yapmış ise işe başlama tarihi 1 Ocak 1999 olarak görülüyor. Yani sigortalının işe başlamadan önce askere gitmesi halinde askerlik borçlanması yaparak işe giriş tarihini geri çekmesi mümkün.

DOĞUM BORÇLANMASI ŞARTLARI

Doğum borçlanması ise kadınlarda üç çocuğa kadar yapılabiliyor böylece emeklilik yaşı altı yıl erkene alınıyor. Ancak doğum borçlanmasının askerlik borçlanmasından farkı borçlanmanın işe giriş tarihini öne çekmemesi. Yani doğum borçlanması ile sigorta başlangıç tarihini değiştirmek mümkün değil. Üstelik borçlanma yapabilmek için çocukların sigortalılık başlangıç tarihinden sonra dünyaya gelmiş olması gerekiyor. Bu şartlara uygun olanlar üç çocuk için toplam altı yıl doğum borçlanması yapabiliyor.

Başa dön tuşu