Ekonomi

FED Başkanı Powell’ın açıklaması petrol fiyatlarını aşağıya çekti!

Enflasyonun yükselmesi ile birlikte faiz artırımı kararlarını arka arkaya açıklayan ve kararları sebebi ile küresel çapta da sıkıntıların yaşanmasına sebep olan FED, geçtiğimiz günlerde yeni bir açıklama ile gündeme geldi. FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’nda yaptığı konuşmanın ardından piyasalar tepetaklak oldu. Powell’ın şahin tonlu açıklamasının ardından kripto paralarda gerileme görülürken dolar kuru da yükselmeye başladı.

Powell’ın yapmış olduğu açıklamanın etkileri halen gözlenmeye devam ederken konuşmanın petrol sektöründe tersi bir etki yarattığı ortaya çıktı. Sene başından bu yana faiz artırımı kararları alan Amerika Merkez Bankası’nın faiz artışlarına ara vereceği beklentisinin son bulması ile birlikte riskli varlıklara güven azaldı. Petrol fiyatları ise yaşanan gelişmelerin ardından aşağı yönlü hareketler sergilemeye başladı.

TAHMİNLER AŞAĞI YÖNDE HAREKETLENDİ!

FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının ardandan brent petrol fiyatları düşüşe geçti. Konuşmadan önce 86 dolar seviyelerinden işlem gören brent petrolün konuşmanın ardından 83 dolar seviyesine kadar gerilediği görüldü. Uluslararası Enerji Ajansı (EIA) ise Mart 2023 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu’nda brent petrole ilişkin fiyat tahminini aşağı yönlü olarak revize ettiğini belirtti. Şubat ayı raporunda 83,63 dolar tahmininde bulunan EIA, mart ayı tahminini 82,95 dolar olarak açıkladı. Raporda Batı Teksas türü ham petrolü için fiyat tahmini ise 77,10 dolar olarak yer aldı.

2024 YILI TAHMİNLERİNDE DEĞİŞİKLİK OLMADI!

Hem brent petrol hem de Batı Teksas petrolü için senelik fiyat tahminlerini aşağı yönlü olarak revize eden EIA, gelecek yıla ilişkin tahminlerini de açıkladı. 2024 yılı tahminlerinde herhangi bir değişikliğe gitmediği görülen EIA, brent petrol için 2024 yılı tahminini 77,57 dolar, Batı Teksas türü ham petrol için ise 71,57 dolar olarak bildirdi. Aşağı yönlü olarak revize edilmiş fiyatlar ile ilgili olarak küresel çapta petrol stoklarında gözlenen artışa işaret eden EIA, rafinerilerden gelen yüksek ham petrol talebinin yılın ikinci çeyreği itibari ile ham petrol fiyatlarının üzerinde oluşmuş olan aşağı yönlü baskıyı sınırlayacağını ifade etti.

Başa dön tuşu