Ekonomi

Geliri olmayanlara devlet cep harçlığı verecek! Başvuru yapan her ay 2604 TL yardım alacak

Düzenli geliri olmayan ve çalışmayan vatandaşlara devlet cep harçlığı verecek. Her ay 2604 TL hesaplara yatacak. Tek bir başvuru şartı var hemen başvurunuzu yapın.

Geliri olmayanlara devlet cep harçlığı verecek! Başvuru yapan her ay 2604 TL yardım alacak. Devlet, başvuru şartlarını taşıyan vatandaşlara her ay düzenli sosyal yardım ödemesi yapmaya devam ediyor. Asgari ücret zammı sonrasında sosyal yardımlara yapılan artışlar da netleşti. Yeni yıl ile birlikte başta 65 yaş aile olmak üzere birçok maaşa zam yapıldı. Başvuru yapanlar devletten düzenli 2604 TL sosyal yardım almaya başlayacak. Bu yardım için sadece bir tek kriter bulunuyor.65 yaşın üstünde olan herkes bu ödemeden faydalanabiliyor.

Asgari ücret zammı sonrası milyonlarca vatandaşın aldığı sosyal yardımlar da değişti. Çünkü birçok sosyal yardım asgari ücrete endeksli olarak artıyor. Onlardan biride 65 yaş aylığı. 65 yaşını geçmiş olan ve herhangi bir sosyal güvencesi ya da geliri bulunmayan vatandaşlar bu ödemeden faydalanabiliyor. Peki, 65 yaş aylığı ne kadar oldu? 65 yaş aylığı başvuru şartları neler? 65 yaş maaşı ile ilgili merak edilenler haberimizde…

GELİRİ OLMAYANLAR BAŞVURU YAPABİLİYOR

Devletin dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişilere sağladığı çok sayıda farklı yardım kalemi bulunuyor. Gelir olmayanlar için sağlanan bir yardım ödemesi de 65 yaş aylığı. Yaşı 65’in üstünde olan ve herhangi bir sosyal güvencesi ile düzenli geliri olmayan vatandaşlar başvuru yapmaları durumunda her ay devletten ödeme alabiliyor. 2023 yılında 65 yaş aylığı da arttı. Asgari ücrete yapılan zam sonrasında 65 yaş aylığında büyük artış yaşandı.

2023 65 YAŞ AYLIĞI NE KADAR OLDU?

Asgari ücret zammı sonrası 2023 65 yaş aylığı 2604 TL’ye yükseldi. Yani düzenli geliri bulunmayan ve yaşı da 65’in üstünde olan vatandaşlar başvuru yapmaları halinde her ay devletten bu tutarda ödeme alabilecek. Ödemeler vatandaşların başvuru sırasında belirtti IBAN numarasına ya da doğrudan atma hesabına yapılacak. Ancak tabii ki 65 yaş aylığından faydalanabilmek için sadece yaşlı kişinin kendi maaş durumda değil eşinin maaş durumunu da bakılıyor. Gerekli kriterleri taşıyanlar başvuru yapabiliyor.

KİMLER 65 YAŞ MAAŞ ALABİLİR?

Devletin yaşlı vatandaşlara sağladığı 65 yaş ödemesinden faydalanmanın en önemli kriteri 65 yaşından büyük olmak. Bunun yanı sıra hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Bu kritere uygun olanlar başvuru yapmaları halinde devletten düzenli olarak ömür boyunca maaş alabiliyor. Başvurular e-Devletten yapılabileceği gibi aile bakanlığı il müdürlükleri aracılığı ile de yapılabiliyor. Gelir kriterlerine ve aranan diğer şartlara uygun olanlara başvuruyu takiben on gün içinde maaş bağlanıyor. Her yıl yeniden başvuru yapmak gerekmiyor tek bir sefere mahsus başvuru yeterli oluyor.

Başa dön tuşu