Ekonomi

Gram altın yeni yıla çok olaylı başladı, elinde olan sakın satmasın yoksa çok üzülecek!

Altın fiyatları 2022 yılını çok hareketli geçirdi. Özellikle son aylarda yukarı yönlü hareketine devam eden altın vatandaşı zorlayan rakamları görmeye başladı. Ancak yeni yılın altın fiyatlarını duyanın gözleri yuvalarından çıkıyor! Keşke satmasaydık dememek için elinizdekilere sahip çıkın! İşte altının göreceği o rakamlar…

Gram altın yeni yıla çok olaylı başladı, elinde olan sakın satmasın yoksa çok üzülecek! Altın fiyatları da diğer kurlar gibi oldukça hareketli bir dönem geçirdi ve bu hareketlilik halen devam ediyor. Ünlü ekonomistlerden altın hakkında pek çok yorum geliyor ancak, yorumların hepsinin ana fikri altın yükselişinin devam edeceği konusunda. Elinde altın olanlar ya da almak isteyenler önce altının gidişatı hakkında bir araştırma yapıyor, ardından uygun zamanı kollamaya başlıyor. Kurlarda yaşanan ani hareketlilik vatandaşı da yanıltabiliyor. Bu yüzden yatırım yapmak isteyen pek çok vatandaş yatırım danışmanı ile görüşmeden böyle bir harekete kalkışmıyor.

ALTIN DEVRİ BAŞLIYOR

Altının yeni devri başlıyor. Bir zamandan sonra altın alabilenin zengin statüsünde değerlendirileceği bir devri yaşamaya başlayacağız! Altın fiyatları son birkaç yılda en hızlı yükselişini yaşadı. 2022 yılında 800 TL olan gram altın yılsonunu 1100 TL ile kapattı. Ekonomistler yeni yılda da altının ilerleyen zamanlarda toplamda yüzde 50’nin üzerinde bir artışın yaşanacağını öngörüyor. Konu ile ilgili ekonomistlerin yorumları bakın neler…

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk konu hakkında; altının dolar ve TL bazında yatırımcısını koruyamadığını ifade ederek gram altının fiyatında yaşanan yükselişin yüzde 36’sının dolar kuruda yaşanan hareketlilikten kaynaklandığını aktardı.

2023’TE GRAM ALTIN SEYRİ

2023 yılında gram altının yaşayacağı değişimi konu alan ekonomistler çok ince hesaplamaların ardından yine ortak bir konuya varıyor. Yalnızca çok az bir kesim altın fiyatlarının düşeceğini düşünse de çoğunluk yükseleceği kanısına. Ekonomistler gram altının ilerleyen zamanlarda 1650 lira civarlarına kadar yükseleceğini öngörüyor.

Başa dön tuşu