Yaşam

Grip olduğunuzu düşünüyorsunuz! Şimdi ne yapmalısınız?

Dinlenmek, sıvı alımını sürdürmek ve reçetesiz satılan ilaçları almak hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olabilir.

Aman Tanrım, bir “üçlü salgının” ortasındayız. Ve havanın altında hissediyorsun. Şimdi ne olacak?

COVID-19, RSV ve grip vakalarının kış aylarında artması bekleniyor ve bu da hangi solunum virüsünün sizde olabileceğini belirlemeyi zorlaştırıyor.

Son birkaç yıldır manşetler çoğunlukla COVID-19’a odaklanırken, grip Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın bulaşıcı hastalık olmaya devam ediyor. ABD’de yaklaşık 20 ila 40 milyon insan her yıl grip olacak.

Aşağıdaki gibi semptomlar yaşayabilirsiniz:

Ateş/titreme.

Öksürük.

boğaz ağrısı

Burun akıntısı veya tıkalı burun.

Kas veya vücut ağrıları.

Baş ağrısı.

Tükenmişlik.

Kusma / ishal.

Ve benzer semptomlara sahip olan grip ile COVID-19 arasındaki farkı nasıl anlayacağınızı merak ediyorsanız, kesin olarak bilmenin tek yolu test yaptırmaktır. (Hırıltı yaşıyorsanız, bu RSV’nin bir işareti olabilir ).

Grip testiniz pozitif çıkarsa veya sağlık uzmanınız grip olduğunuzu düşünürse, hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz?

Aile hekimliği uzmanı Daniel Allan, grip olduğunuzda ne yapacağınızı ve semptomlarınızı nasıl hafifletip hızlı bir şekilde iyileşeceğinizi tartışıyor.

Grip belirtileriyle başa çıkmanıza yardımcı olacak ipuçları

Grip için ne yapılmalı? Dr. Allan, grip semptomlarına neyin yardımcı olduğuna dair aşağıdaki çareleri ve tavsiyeleri önerir.

Bol bol dinlenin

Beyinsiz gibi geliyor, değil mi? Ancak ağırdan almak ve dinlenmek vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olur. Bu nedenle, o egzersiz seansını geçin, işten evde kalın ve herhangi bir sosyal aktiviteyi yeniden planlayın.

Vücudunuz, uyku sırasında vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan proteinler olan sitokinleri serbest bırakır. Ve dinlenerek vücudunuz kendini onarmaya ve griple savaşmaya daha fazla enerji ayırabilir. Allan, “Gripten kurtulma söz konusu olduğunda, daha azı daha fazladır” diyor.

Hidratlı kalın

Ateş, kusma ve ishal gibi grip belirtileri dehidrasyona neden olabilir. Bu nedenle, susuz kalmamak için su, et suyu, çay ve elektrolit içecekler gibi bol miktarda sıvı için. Hastayken şeker, kafeinli içecekler ve alkolle dolu olabilen meyve sularından kaçının.

Susuz kalmanın erken belirtileri arasında yorgunluk, artan susuzluk, zayıflık hissi ve normal miktarda idrar yapmama yer alır. Ve susuz kalırsanız, grip belirtilerinizi daha kötü hissettirebilir.

Ayrıca bir virüsün yayılmasını azaltmaya ve öksürüğü ve burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olabilecek bir nemlendirici kullanmak isteyebilirsiniz.

Hidratlı kalmanın önemli olmasının başka bir nedeni var mı? Burnunuzdaki, gözlerinizdeki ve ağzınızdaki zarların nemli kalmasına yardımcı olur, bu da bakterilerin vücudunuza girmesini önleyebilir.

Allan, “Aslında bir hastalık sırasında hidrasyon ihtiyaçlarınız normal zamanlara göre çok daha yüksektir” diyor. “Ne kadar sıvı içmelisiniz? İdrarınızı açık sarı veya neredeyse berrak tutmaya yetecek kadar.”

Isı tedavisi kullanın

Kas ağrılarınız veya vücut ağrılarınız varsa, ısı paketi uygulamak veya sıcak su şişeleri kullanmak ağrıları hafifletebilir. Kas ağrıları, vücudunuz bir enfeksiyonla savaşmak için belirli kimyasalları kullandığında ortaya çıkma eğilimindedir.

Ateşiniz yoksa, buharlı bir duş veya sıcak bir banyo yapmak, gergin kasları gevşeterek kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Reçetesiz ilaçlar alın

Peki grip için ne alıyorsunuz?

Asetaminofen ve NSAID’ler sadece ateşi düşürmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bu ilaçlar baş ağrısı veya vücut ağrılarına da yardımcı olabilir.

Burun akıntınız veya tıkanıklığınız varsa, burun spreyi veya fenilefrin ve psödoefedrin gibi oral dekonjestanları da deneyebilirsiniz. Ancak kısa bir not: Hipertansiyon veya kardiyak aritmisi olan kişilerin, olumsuz yan etkilere ve ilaç etkileşimlerine neden olabilen psödoefedrin konusunda dikkatli olmaları gerekir.

Ancak gribin en sinir bozucu belirtisi öksürük olabilir. Bir tane geliştirirseniz, dekstrometorfan gibi bir öksürük baskılayıcı deneyin. Öksürük kesiciye ek olarak, ciğerlerinizdeki mukusu temizlemeye yardımcı olması için guaifenesin gibi bir balgam söktürücü kullanmak isteyebilirsiniz.

Allan, “Öksürük, özellikle uyku söz konusu olduğunda, genellikle en rahatsız edici semptomdur” diyor. “Öksürüğünüz uykunuzu önemli ölçüde etkiliyorsa, daha etkili bir rahatlama için sağlayıcınızla sanal olarak bile iletişim kurmayı düşünün.”

Ne zaman doktora görünmeli

Grip, ABD’de her yıl yaklaşık 20.000 ila 50.000 kişinin ölmesiyle ciddi olabilir Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, Dr. Allan acil servise gitmenizi önerir:

103 derece Fahrenheit (39.44 santigrat derece) üzerinde bir ateş.

Nefes almada zorluk

İşememek veya çok az işemek.

Göğüs veya mide ağrısı veya basıncı.

Kalıcı baş dönmesi

Bilinç bulanıklığı, konfüzyon.

Şiddetli kas ağrısı veya zayıflığı.

Nöbetler.

Mavimsi cilt, dudaklar ve tırnaklar.

Grip tipik olarak evde tedavi edilebilirken, belirtilerinizi izlemeniz ve başkalarıyla temastan kaçınmanız önemlidir. Belirtileriniz başlamadan bir gün öncesine kadar, bir hafta sonrasına kadar bulaşıcı olabilirsiniz.

Sorularınız veya endişeleriniz varsa, bir doktorla konuşmaktan çekinmeyin. Gelecekte gribin yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için her yıl grip aşısı olmayı düşünün (ve tabii ki ellerinizi düzenli olarak yıkayın!).

Ve unutmayın, doğru bakımı almak size yardımcı olur ve çevrenizdekileri korur.

Başa dön tuşu