Ekonomi

Hafta sonu SGK’dan onay çıktı! Bu kişilerin başına talih kuşu kondu, Şubat’ta çifte maaş alacaklar

SGK az önce onay verdi. Hemen bunu yapanlar Şubat ayında çifte maaş alacak. Geç kalmayın, çünkü başvuru süresi var.

Hafta sonu SGK’dan onay çıktı! Bu kişilerin başına talih kuşu kondu, Şubat’ta çifte maaş alacaklar. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan milyonları yakından ilgilendiren açıklama bugün geldi. Çift maaş alma hakkı bulunan vatandaşlar tek tek sıralandı. Çalışanlar bile aynı anda 2 maaş alma hakkına sahip olacak. Peki Sosyal Güvenlik Kurumu çift maaş nasıl alınır? Kimler SGK çift maaş alabilir? Sosyal güvenlik kurumunun milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren son dakika açıklamasının detayları haberimizde…

Sosyal Güvenlik Kurumu, gerekli şartları Taşıyan vatandaşlara dilekçe vermeleri halinde emekli maaşı bağlıyor. SGK emekli maaşının yanında sıra dul ve yetim aylığı ile Ölüm aylığı bulunuyor. Şartlara uygun olmanız durumunda bu maaşların Hepsini aynı anda almanız mümkün. Yani SGK’dan aynı anda çift maaş alabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu bugün çift maaş alma şartlarını açıkladı. Peki, kimler SGK çift maaş alabilir? SGK çift maaş alma şartları ve detaylar haberimizde…

SGK ÇİFT MAAŞ ALMA ŞARTLARI AÇIKLANDI

Sosyal Güvenlik Kurumu, eşini kaybeden kadınlara ya da erkeklere dul aylığı bağlıyor. Yani sigortalı olarak çalışan ve emekli olan eşim vefat etmesi halinde dul aylığı bağlanıyor. Aynı şekilde babasını kaybeden erkekler 18 yaşına kadar kadınlar ise evlenene kadar yetim aylığı alabiliyor. Sosyal güvenlik kurumunun sağladığı bu imkanından faydalanmak için bazı şartlara uygun olmak gerekiyor. Hatta şartlarına uygun olması halinde çift maaş almak bile mümkün. Sosyal Güvenlik Kurumu bugün çift maaş alma şartlarını açıkladı.

KİMLER SGK DAN ÇİFT MAAŞ ALABİLİR?

Yetim aylığı almaya hak kazanan kişiler için bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Okula gitmeyen erkek çocuklar 18 yaşına kadar ortaöğretim seviyesinde eğitim gören erkek çocukları 20 yaşına kadar ve üniversite düzeyinde eğitim gören erkek çocukları 25 yaşına kadar dul ve yetim aylığı alabiliyor. Kız çocukları için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmuyor evlenene kadar yetim aylığı almak mümkün oluyor.

Bunun yanında emekli olan anne ve babasını kaybeden kız çocukları Her ikisi de farklı kurumlardan emekli olmuş ise anne ve babadan çift maaş alma hakkına sahip oluyor. Örneğin anne SGK BAĞ-KUR emeklisi ise ya da tam tersi ise aynı anda iki maaşın birden bağlanması mümkün oluyor. Hatta bu durumda kız çocuğu çalışıyor olması halinde kendi maaşını almaya da hak kazanıyor. Yani Sosyal Güvenlik Kurumu bu durumda 3 maaş birden bağlıyor.

EŞİ VEFAT EDEN KİŞİLERE DE ÇİFTE MAAŞ

Aynı şekilde eşi vefat eden kişilerde çifte maaş alabiliyor. Örneğin SGK’dan emekli olan eşi hayatını kaybeden, BAĞ-KUR emeklisi aynı anda iki maaşı birden almaya hak kazanıyor. Yani BAĞ-KUR’dan emekli maaşı alırken SGK’da anda dul maaşı alabiliyor. Çift maaş imkanından faydalanmak için dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmak gerekiyor.

Başa dön tuşu