Ekonomi

Hane Başına Çocuk Desteği Ödemeleri Başlıyor! Hemen Başvurun! Çocuklu Ailelere İlaç Gibi Gelecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımlara geçtiğimiz aylarda yeni eklenen Çocuk Desteği Bileşeni ödemeleri devam ediyor! Hane başına kaç lira ödeme yapılacak? Çocuk desteği kimlere verilecek? Nereden, nasıl başvuru yapılır? İşte detaylar..

“Çocuk Destek Bileşeni” adındaki yeni sosyal yardım ödemesine çocuklu aileler başvurular yapabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelerin maddi anlamda desteklenmesi için düzenlenen sosyal yardımları düzenli olarak hak sahiplerine ulaştırıyor. Hal böyle olunca, “Çocuk yardımı başvuruları nereden, nasıl yapılır?” sorularının cevapları sorgulanan konular arasında yer alıyor. İşte, Çocuk desteği kimlere verilecek, başvuru nasıl yapılır? Çocuk yardımı(Çocuk Destek Bileşeni) ne kadar? Sorularının cevapları!

ÇOCUK DESTEĞİ ŞARTLARI NEDİR?

Türkiye Aile Destek Programı’ndan yararlanma şartı: Hanede kişi başına düşen aylık gelirin, net asgari ücretin 1/3’ü yani; 1.833,45 TL’nin altında olması. İhtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirilen herkes destekten yaralanabilecek. Mevcutta sosyal destek yardımı alanlar da ek olarak bu desteği alabilecek.

ÇOCUK DESTEĞİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programı kapsamında hayata geçirdikleri çocuk desteği ödemelerini kasım itibarıyla hak sahiplerinin hesaplarına yatıracaklarını bildirdi.

Türkiye Aile Destek Programı’ndan yararlanma şartı: Hanede kişi başına düşen aylık gelirin, net asgari ücretin 1/3’ü yani; 1.833,45 TL’nin altında olması. İhtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirilen herkes destekten yaralanabilecek.

Mevcutta sosyal destek yardımı alanlar da ek olarak bu desteği alabilecek.

Kapsamın genişletilmesi ile birlikte getirilen Çocuk Destek Bileşeni ile hak sahibi hanelere sağlanacak ek destek tutarları, hanedeki çocuk sayısına göre belirlenmiştir. Bu kapsamda aşağıdaki tabloda yer alan çocuk sayılarına göre;

Hanedeki Çocuk Sayısı – Aylık Destek Tutarı (TL)

1-2 çocuklu hanelere: 350 TL

3 çocuklu hanelere: 450 TL

4 çocuklu hanelere: 550 TL

5 ve üzeri sayıda çocuklu hanelere: 650 TL

350 ile 650-TL arasında değişen tutarlarda ek ödeme gerçekleştirilecek.

Hak sahiplerinin ve hanelerinin sosyoekonomik durumlarında Aile Destek Programı hak sahipliğini etkileyecek nitelikte değişiklik olduğunun sistem ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespiti halinde söz konusu destek programı ilgili hane için durdurulacak olup bu şekilde desteği durdurulan hanelerin ihtiyaç sahipliği durumunun yeniden tespiti halinde Aile Destek Programı yeniden başlatılacaktır.

Başa dön tuşu