Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanlığı bizzat duyurdu! Kasım sonuna kadar ödenmesi gereken vergiler ertelendi

Türkiye, Düzce’de meydana gelen şiddetli depremle birlikte deprem gerçeğiyle bir kez daha yüzleşti. Düzce’de meydana gelen 5.9 şiddetindeki deprem İstanbul ve Sakarya başta olmak üzere pek çok ilde de hissedildi. Vatandaşların korku ve panikle kendilerini dışarı attığı depremin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni bir karar geldi. Bakanlık, Düzce’de faaliyet gösteren mükelleflerin Kasım ayının sonuna kadar vermeleri gereken beyanname ve bildirimlerin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerinde tahakkuk edecek vergilerin ödeme sürelerinin 1 ay ertelendiğini duyurdu.

Düzce’de meydana gelen ve büyüklüğü 5,9 olarak kaydedilen deprem büyük korku ve panik yarattı. Depremin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Düzceli vatandaşlar için aldığı yeni karar bizzat Bakanlık’tan yapılan resmi açıklamayla duyuruldu. Düzceli vatandaşların Kasım sonuna kadar ödemesi gereken vergilerin süresi 1 ay ertelendi. İşte detaylar…

DÜZCE’DE ŞİDDETLİ DEPREM

Düzce’de 23 Kasım 2022 tarihinde merkez üssü Gölyaka olan 5,9 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Gece saat 04.08 sularında meydana gelen şiddetli sarsıntı pek çok kişiyi uykudan uyandırdı. Sarsıntının şiddeti kadar uzun sürmesi de vatandaşlara büyük panik yaşattı. Depremin 20 saniyeden fazla sürdüğü aktarılırken İstanbul ve Sakarya gibi pek çok ilde de şiddetli bir şekilde hissedildiği bilgisine ulaşıldı. Depremi hisseden vatandaşlar kendilerini korku ve panikle sokağa attı. Depremin şiddetli bir şekilde hissedildiği Düzce’de vatandaşlar geceyi sokakta geçirdi. AFAD, sokakta sabahlayan vatandaşlara battaniye ve sıcak çorba dağıttı.

BAKANLIK’TAN YENİ KARAR

Düzce’deki depremin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan da yeni bir karar geldi. Bakanlık, Düzceli vatandaşların vergi ödemelerinin ertelendiğini duyurdu. Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, ’23.11.2022 tarihinde merkez üssü Düzce ili Gölyaka ilçesinde deprem meydana gelmiştir. Bakanlığımız, deprem sonrası mükelleflerin olası mağduriyetlerinin önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Düzce ilinde faaliyet gösteren mükelleflerin Kasım ayının sonuna kadar vermeleri gereken beyanname ve bildirimlerin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk edecek vergilerin ödeme süreleri 1 ay ertelenmiştir. Düzce’de meydana gelen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’ denildi.

Başa dön tuşu