Asayiş

Hemen e-Devlet’ten kontrol edin! Taksim patlaması sonrası uyarı geldi, şimdi de bu çıktı! Hukukçular kırmızı kod verdi!

Taksim’deki terör saldırısı sonrası uzmanlardan uyarı geldi. Hemen e-Devlet’e girip kontrol edin, Hukukçular herkesi uyarıyor.

Taksim’de geçtiğimiz pazar günü meydana gelen terör saldırısı tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Taksim patlamasının ardından uzmanlardan çok önemli uyarılar geldi. Hemen e-Devlet’e girip kontrol edin. Çünkü kimlik bilgileriniz kopyalanmış olabilir. Hukukçular, vatandaşlara uyarıda bulundu. Telefonu hattını sizin adınıza alıp benzer bir eylem yapabilirler. Kontrol için adım adım e-devlet’te yapmanız gerekenler haberimizin devamında…

Geçtiğimiz pazar günü Taksim’de meydana gelen terör saldırısının yankıları devam ediyor. 6 kişinin hayatını kaybettiği saldırı Türkiye’yi yasa boğarken hukukçulardan vatandaşlara çok önemli uyarılar geldi. Taksim’deki terör saldırısı ile ilgili gelen son dakika bilgisine göre bombalı saldırıyı gerçekleştiren terörist, Kullandığı telefon hattını başka bir kişinin Kimlik bilgilerini kullanarak çıkardı. Devlet yetkilileri Bu bilgiye ulaşılmasını sonrası harekete geçti. Milyonlarca Türk vatandaşına kritik uyarı yapıldı. Hemen e-devlet girişi yaparak kimlik Bilgilerinizi kontrol edin. Çünkü sizin de hattınız kopyalanmış olabilir.

HUKUKÇULARDAN ÇOK ÖNEMLİ UYARI

Kimlik bilgilerinin ele geçirilmesi ile açılan cep telefonu hattı olayları son dönemlerde artıyor. Hatta Kimlik bilgilerini kullanarak şirket kuranlar bile var. Ancak en tehlikelisi son olarak Taksim’de yaşanan korkunç terör saldırısında ortaya çıktı. Hukukçular, Taksim’deki terör saldırısı sonrası tüm vatandaşları uyardı. Hemen e-devlet girişi yaparak Adınıza kayıtlı başka bir hat ya da şirket olup olmadığını kontrol edin.

TERÖRİST BAŞKASININ KİMLİĞİ İLE HAT ÇIKARMIŞ

Son olarak Taksim’deki terör saldırısından sonra ortaya çıkan gerçek herkesi korkuttu. Saldırıyı gerçekleştiren teröristin cep telefonu hattını başkasının Kimlik bilgilerini kullanarak yasadışı çıkardığı ortaya çıktı. Bayisi tarafından yapılan bu aldatmaca nedeniyle kimlik sahibi kişi mağdur oldu. Hukukçular Bu gelişme sonrasında vatandaşlara kırmızı kodlu uyarı yaptı.

E-DEVLET’TEN HEMEN KONTROL EDİN

Taksim’deki terör saldırısı sonrası ortaya çıkan bu gelişme ile birlikte Hukukçular vatandaşları uyardı. Hukukçulara göre kişisel verilerin çalınması durumunda yasadışı kullanımlara karşı karşıya kalmak mümkün. Bu sebeple vatandaşların üzerine açılmış bir şirket ya da GSM hattı olup olmadığını e-devlet üzerinden kontrol etmeleri gerekiyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Hukukçular, “Bazen veri sorumlularına şantaj bile yapabiliyorlar. Bu veriler, internetin karanlık alanında satışa sunulduğunda sahte kimlik üretiminde kullanılabiliyor. Adına şirket açma veya telefon hattı çıkarma gibi eylemler söz konusu olabiliyor. Kimliğimizin fotoğrafını veya fotokopisini bir yere vermeden kimlik bilgilerinin başkasının eline geçmesi mümkün olabilir. Bu sebeple rutin aralıklarla e-Devlet üzerinden adımıza şirket açılmış mı, hat çıkarılmış mı diye kontrol etmemizde fayda var.” ifadelerini kullandı.

MUTLAKA PEŞİNE DÜŞMEK GEREKİYOR

Emekli Emniyet Müdürü ve Avukat Emrullah Aksakal ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada kimlik bilgilerinin vatandaşların mülkiyeti olduğunu belirterek telefon numarası gibi bilgilerin mülkiyet hakkına girdiğini ve mutlaka korunması gerektiğini söyledi. Aksakal açıklamasında, “Kimliğiniz sizin mülkiyetiniz. Bunu kimse alıp kullanamaz. Bunu birisi alıp kullanıyorsa hırsızlığa girer.” dedi.

Emekli Emniyet Müdürü Emrullah Aksakal kişisel bilgilerin yasadışı kullanılması durumunda çok büyük problemlerle karşı karşıya kalınabileceğini de belirterek “Birdenbire terör örgütüne yardım eden bir adam olarak görünürsünüz. Bir bakarsınız bilgisayardaki tüm kayıtlarınız değişmiş. Bir bakarsınız hatlarınız değişmiş. Kan grubunuz bile değişmiş olabilir. Kişisel veriler farklı yerlerden çıkabilir. Herkesin üzerine hat olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor. e-Devlet üzerinden herkes üzerine hat olup olmadığını görebilir. Belki terör olayında isminiz çıkmayabilir ama borcunuz çıkabilir.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu