Ekonomi

Herkes bu hatayı yapıyor! Evleriniz bu yüzden ısınmıyor! Faturaları 5’e katlayan ısınma hatası

Kış artık etkisini iyiden iyiye göstermeye başladı. Son dönemde uzmanlardan gelen kar yağışı uyarılarıyla birlikte ısınma da bir ihtiyaç oldu. Yaz aylarının geride kaldığı ve kış aylarının artık daha fazla hissedildiği bu dönemde herkes evini daha iyi ısıtmak ve soğuk kış aylarını sıcacık geçirmek istiyor. Ancak ısınma denince faturalar kara kara düşündürüyor. Isınmanın derecesi arttıkça faturanın maliyeti de aynı oranda artıyor. Bu yüzden çok sayıda kişi bu kış evini sıcak tutmak için bir çözüm arıyor.

Evleri sıcak tutmak isteyen herkesin yaptığı en büyük hata ise pençelere gerekli ayarlamayı yapmamaktır. Hemen hemen herkes bu hatayı yapar. Evin soğutma sisteminin en temel bileşeni pencerelerdir. Kışın sert soğuğu pencereden içeri girmesin istiyorsanız uygun ayarlamaları mutlaka yapmalısınız. Böylece eviniz daha fazla ısınacak ve faturalardan da tasarruf sağlamış olacaksınız.

PENCERELERDEN SIZAN SOĞUK HAVAYA DİKKAT

Evlerin yeteri kadar ısınamamasının en büyük sebebi pencerelerden içeri sızan soğuk hava olabilir. Pencerelerden sızan soğuk hava sebebiyle eviniz neredeyse dışarıdaki hava kadar soğuk olabilir. Hem evinizi sıcacık tutmak hem de faturanızı yarıya indirmek istiyorsanız pençelerinizden gelen soğuğu azaltmanız gerekir. Eviniz mutlaka ısı yalıtımına sahip olmalıdır. İçeriden ve dışarıdan yalıtılması halinde dışarıdaki soğuk hava içeriye kolay kolay giremez. Yine şeffaf silikon veya bant kullanarak da dışarıdaki soğuk havanın pencereden içeri ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

KOMBİ BAKIMINIZI YAPTIRMALISINIZ

Eğer evinizde varsa kombi bakımınızı mutlaka yılda bir kez düzenli olarak yaptırmalısınız. Kombinin bakımının yapılmaması kombinin ısınmamasına ve içerisinin soğuk kalmasına sebep olur. Öte yandan kış aylarında daha kalın bir yapıya sahip olan perdeler tercih edilmelidir. Eğer varsa evinizdeki peteklerin önü açık bırakılmalıdır. Perde veya koltuk gibi eşyalar peteklerin önünde olduğunda peteklerden gelen ısı evin içine yayılmaz.

MENTEŞE AYARINIZI YAPIN

Pencereden soğuğun girmesini önlemek için menteşe ayarınızı mutlaka yapın. Eğer menteşe ayarınızı yaptığınız halde içeriye soğuk girmeye devam ediyorsa bunun yanında başka sorunlar da olabilir.

Başa dön tuşu