Ekonomi

Herkes ev sahibi olacak! 3 kamu bankası duyurdu, faiz oranı 0.69’a düştü! Devlet katkısı da var

Kamu bankaları herkese ev sahibi yapıyor. Üstelik devlet katkısı da var. 0.69 faiz oranı ile Konut Kredisi olarak kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Yeni evim kampanyası detayları haberimizde…

Herkes ev sahibi olacak! 3 kamu bankası duyurdu, faiz oranı 0.69’a düştü! Devlet katkısı da var. Yeni evim kampanyası ile herkes ev sahibi olacak. Türkiye’nin 81 ilinde yeni kampanya başlıyor. Kamu bankaları devlet katkısı ile Finans desteği sağlıyor. Evi olmayan herkes proje kapsamında başvuru yaparak 0.69 faiz oranı ile kredi kullanabiliyor. 15 yıl vade düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşulları ile ev satın almak isteyenler için detaylar haberimizde…

Milyonlarca kişiye ev sahibi yapacak yeni proje Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre Şehircilik Ve İklim Bakanlığı arasında ortak yapılan çalışma sonucunda duyurulmuştu. Yeni konut finansman modeli ile yeni evim kampanyası Türkiye’nin 81 ilinde yaşayan tüm vatandaşları ilgilendiriyor. Kampanya kapsamında orta gelirli olan ve ilk geziye sahibi olacak kişiler uygun vade seçenekleri ile devlet katkısı da alarak ev sahibi olma şansına sahip olacak. Peki yeni evim kampanyasından kimler yararlanabilir? 0.69 faiz oranlı konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?

YENİ EVİM KAMPANYASI KİMLERİ KAPSIYOR?

Devlet, orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapabilmek adına Yeni bir Kampanyayı daha başlattı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile çevre şehircilik ve iklim değişikliği Bakanlığı arasında yürütülen ortak çalışma sonucunda yeni evim kampanyası başvuru koşulları belli oldu. Yeni evim kampanyası ile ev sahibi olmak isteyenlerin şu koşullara uygun olması gerekiyor:

-Son 1 yıl içerisinde konut alacağı ilde konut satışı yapılmamış olması.

-1. ve 2. bölge için son bir yıl içerisinde o il de ikamet ediyor olmak.

-Hane halkı toplam geliri dikkate alan programdır.

-İlk 3 yıl finansman kolaylığı sağlanır.

-Hane içerisinde en az 1 tane yüzde 50 ve üzeri hisseli konut tapusu olmaya ya da hisse oranına bakılmadan haneden birden fazla hisseli konut tapusu olması gerekir.

BANKALAR 0.69 FAİZ ORANI İLE KREDİ VERİYOR

Yeni evim projesi kapsamında ev sahibi olmak isteyenlere Bankalar 0.69 faiz oranı ile kredi fırsatı sağlıyor. Proje ile anlaşmalı olan bankalar devlet bankaları ve katılım bankaları oldu. 0.69 faiz oranı ile kredi veren bankalar şöyle:

Ziraat Bankası

Halkbank

Vakıfbank

Emlak Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası

Ziraat Katılım Bankası

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Yeni evim kampanyası ile ev sahibi olmak isteyenler başvuruların nasıl yapılacağını da merak ediyor. Projeye katılmak isteyenler Emlak Konut Genel Müdürlüğü aracılığı ile başvuru işlemlerini yapabilir. Yeni evim projesi kapsamında ev alacaklarının 81 ilde başvuru yapabileceği öğrenildi. Yani Konut Projesi Türkiye’nin tüm illerini kapsıyor.

NE KADAR PEŞİNAT VERİLECEK?

Peki, bu kampanya kapsamında ev sahibi olmak isteyenler peşinat ödeyecek mi? Yapılan açıklamaya göre ev sahibi olmak için peşinat şartı bulunuyor. Satın alınmak istenen konut bedelinin en az %10’u peşin olarak ödenmeli. Ancak daha az finansman kullanmak isteyenler Yani daha az Kredi çekmek isteyenler daha yüksek oranda peşinat ödeyebilir.

GERİ ÖDEME PLANI NASIL OLACAK?

18 yaş üstü ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan düzenli gelir sahibi herkesin başvuru yapabileceği Yeni evin projesi kapsamında 2 milyon TL’ye kadar %0.69 faiz oranı ve 15 yıl Vadi ile kredi kullanmak mümkün. Örnek ödeme planı ise şu şekilde:

2-4 milyon TL aralığı için 0,79 faiz ile 15 yıl vade

4-5 milyon TL aralığı için 0.99 faiz ile 15 yıl vade olarak ödemeler yapılır.

Başa dön tuşu